bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2015
  • wyświetleń: 4176

Poseł pyta o problemy szpitala

Ze sprawozdania finansowego, jakie zostało przedstawione podczas posiedzenia Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wynika, że placówka zakończyła rok 2014 stratą w wysokości około 9,6 mln zł. Kwota ta przewyższa tzw. kwotę amortyzacji o około 1,3 mln zł.

Reklama

szpital wojewódzki bielsko
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Na takie straty złożyły się m.in. wzrastające koszty infrastruktury, aneksowanie umów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej, które nie są adekwatne do rzeczywistych kosztów, jakie ponosi szpital oraz brak regulacji za przeprowadzone nadwykonania. Dodatkową przyczyną problemów finansowych jest również brak właściwego zakontraktowania oddziałów hematologii oraz diabetologii.

Poseł Stanisław Szwed z Prawa i Sprawiedliwości wystosował do Ministra Zdrowia zapytanie poselskie, w którym oczekuje odpowiedzi na pytania: ile wynosi łączna kwota nadwykonań, jakie Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przeprowadził w 2014 roku oraz kiedy Narodowy Fundusz Zdrowa ureguluje należności za owe nadwykonania. Parlamentarzysta chce się również dowiedzieć, czy Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć działania mające na celu zwiększenie świadczeń przekazywanych na Szpital Wojewódzki, które będą adekwatne do rzeczywistych kosztów jakie ponosi ta placówka.

Przypominamy, że w związku ze złą sytuacją finansową (ujemny wynik finansowy po dodaniu kosztów amortyzacji - ok. - 1,3 mln zł), organ prowadzący placówkę - w tym przypadku Urząd Marszałkowski w Katowicach - będzie musiał pokryć stratę szpitala z własnych środków. Istnieją również dwa inne, bardziej radykalne wyjścia: przekształcenie SPZOZ-u w spółkę kapitałową bądź likwidacja szpitala.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.