bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 2223

Therma dla bielskiego hospicjum

Do końca sierpnia bielskie Przedsiębiorstwo Komunalne „Therma” zainstaluje w nowym hospicjum przy ul. Zdrojowej w Bielsku-Białej nowoczesną pompę ciepła. Instalacja będzie służyć podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej w budynku. Równocześnie hospicjum zostanie podłączone do standardowej sieci ciepłowniczej „Thermy”.

- „Przyjmuje się, że podgrzewanie CWU przez pompę ciepła jest jednym z tańszych sposobów dostarczania ciepłej wody. Z naszych analiz (uwzględniających m.in. typowe koszty inwestycyjne) wynika, że ciepło z ciepłociągu Thermy będzie tańsze. Jednak chcemy przekonać się jak będzie w praktyce, poza tym mamy kilka pomysłów na zaoszczędzenie pieniędzy.” - powiedział prezes Thermy Józef Niedokos.

Ciekawostką w tej inwestycji jest sposób ułożenia specjalnych przewodów dostarczających darmowe ciepło z ziemi do pompy ciepła. Otóż w celu obniżenia ogromnych kosztów wykonania dolnego źródła ciepła przewody te będą prowadzone w wykopach jakie Therma zrobiła na potrzeby własnego ciepłociągu. Cały węzeł cieplny będzie również dodatkowo opomiarowany - w celu dokładnej analizy jego pracy. Będzie służył również jako stanowisko do badań dydaktycznych dla jednej z bielskich uczelni.

- „Jako, że misją „Thermy” jest niezawodne dostarczanie ciepła odbiorcom po jak najniższej cenie, od kilku lat prowadzimy badania nad alternatywnymi źródłami energii.” - stwierdził Józef Niedokos. - „To co teraz jest nieopłacalne, za kilka lat - biorąc pod uwagę m.in. opinię Unii Europejskiej na temat energii z węgla - może okazać się strzałem w dziesiątkę. Być może uda nam się tak ograniczyć koszty budowy pompy ciepła w hospicjum, że inwestycja będzie opłacalna. Już teraz wiemy, że na pewno podniesie pewność zasilania budynku w ciepło poza sezonem grzewczym - gdy parametry cieplne naszych sieci są niższe niż zimą, szczególnie w tym konkretnym przypadku - na końcówce sieci ciepłowniczej.”

W ubiegłym roku bielska „Therma” zainstalowała na budynku Domu Pomocy dla Osób Starszych kolektory słoneczne. Obydwa projekty, prowadzone w ramach miejskiego programu zrównoważonego rozwoju energetycznego gminy Bielsko,Biała. finansowane są przez P.K. „Therma”.

adv / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.