bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 grudnia 2014
  • wyświetleń: 2029

Śledztwo ws. katastrofy umorzone

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Południe umorzyła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w następstwie której w Aleksandrowicach zginęło dwóch pilotów samolotu Cessna.

31 maja br. w szkole podstawowej w bielskich Aleksandrowicach zaplanowano piknik rodzinny. Dzieci napisały na płycie boiska hasło, które miało być sfotografowane "z lotu ptaka". Samolot wystartował i poleciał w rejon szkoły podstawowej gdzie wykonywał manewry, a następnie wszedł w korkociąg, po czym uderzył w ziemię w obrębie prywatnej posesji. Po chwili doszło do eksplozji znajdującego się w baku samolotu paliwa.

Usuwanie wraku samolotu - 31.05.2014
Usuwanie wraku samolotu - 31.05.2014 · fot. KMP Bielsko-Biała


Obaj piloci zginęli na miejscu, a maszyna prawie w całości spłonęła.
Powołany w sprawie biegły z zakresu lotnictwa uznał, że przyczyną zdarzenia był błąd pilota, a nie niesprawność samolotu. Biegły stwierdził, że pilotujący doprowadził samolot do takiej prędkości w której nastąpiło przeciągnięcie samolotu w lewym skręcie, które zwiększa prawdopodobieństwo wpadnięcia w tzw. korkociąg, do czego doszło w opisywanym przypadku. Nadto samolot znajdował się na wysokości niezgodnej z przepisami prawa. Był zbyt nisko by móc uniknąć zderzenia z ziemią. Oprócz tego biegły podkreślił, ze samolot był sprawny, eksploatowany prawidłowo, posiadał aktualne przeglądy i ubezpieczenie OC uprawniające do jego użytku.

Wykorzystane w śledztwie źródła dowodowe nie doprowadziły do ustalenia, kto sterował samolotem bezpośrednio przed katastrofą.
Zdarzenie będące przedmiotem postępowania uznano za katastrofę w ruchu powietrznym. Śledztwo umorzono wobec śmierci sprawcy.

ab / bielsko.info, źródło: Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj