bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 listopada 2014
  • wyświetleń: 4174

Niezależni mają haka na Krywulta?

Niezależni.BB wydali magazyn informacyjny "Kurier niezależny". Na pierwszej stronie gazety można przeczytać artykuł o łamaniu przez prezydenta Jacka Krywulta ustawy antykorupcyjnej.

Jak informują Niezależni.BB prezydent Jacek Krywult własnym zarządzeniem z 25 czerwca br. wskazał samego siebie jako kandydata do rady nadzorczej spółki akcyjnej Agencja Rozwoju Regionalnego. Został na to stanowisko powołany i wybrany na przewodniczącego rady.

- Tymczasem celem obowiązującej w Polsce ustawy antykorupcyjnej było m.in. wykluczenie możliwości czerpania dodatkowych korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Sprzeczne z tym celem wydaje się zgłoszenie przez prezydenta własnej osoby do objęcia stanowiska we władzach tej spółki - czytamy w artykule pt. "Czy Krywult i tak musi odejść?".

Jacek Krywult
Niezależni mają haka na Krywulta? · fot. UM Bielsko-Biała


Według Niezależnych.BB zarządzenie prezydenta budzi również poważne zastrzeżenia formalne. Ustawa antykorupcyjna przewiduje możliwość wskazania prezydenta jako osoby reprezentującej gminę w spółce z jej udziałem, ale uprawnienie to przysługuje w takim przypadku radzie miejskiej, a co najmniej prezydent powinien zwrócić się do rady miejskiej o podjęcie uchwały o zgłoszeniu jego kandydatury do władz spółki.

- Jacek Krywult nie pytając nikogo o zdanie wyznaczył sam siebie, co najmniej naciągając prawo, a na pewno łamiąc standardy sprawowania władzy. Decyzja ta może kosztować go utratę funkcji prezydenta niezależnie od wyników wyborów, gdyż złamanie przepisów ustawy antykorupcyjnej skutkuje z mocy prawa utratą stanowiska. Czy warto głosować na osobę, która prawdopodobnie i tak będzie musiała odejść? - pytają retorycznie Niezależni.BB.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.