bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2014
  • wyświetleń: 6295

W Bielsku powstają nowe murale

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Dzięki projektowi pt. "oBBraz miasta" Bielsko-Biała wzbogaci się o trzy nowe wielkoformatowe realizacje malarskie, których wykonanie powierzono artystom związanym z miastem. Jak dotąd, w trakcie powstawania są dwa murale.

Maciej Szymonowicz "Kamer" oraz Katarzyna "Katka" Dyga-Szymonowicz - artyści z projektu Etnograff, tworzą mural na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada 74 (róg ul. Wyzwolenia), natomiast Izabela Ołdak z Węgierskiej Górki kończy już malować mural o wymiarach ok. 3 x 7 metrów na fragmencie ściany oporowej przy ul. Partyzantów.

Nowe murale w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Dzieło Izabeli Ołdak, charakteryzujące się bogatą ornamentyką i kolorystyką, nosi tytuł „Sztuka dla lepszego życia”. Artystka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007), zajmuje się malarstwem, performansem, nowymi mediami, projektami typu site-specific, działaniami w przestrzeni publicznej oraz projektami kuratorskimi. W 2009 roku jej obraz pt. „Diary (Pamiętnik)” uzyskał nagrodę publiczności 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”. W ostatnich latach Izabela Ołdak była kuratorką realizowanych w Galerii Bielskiej BWA międzynarodowych rezydencji artystycznych pod hasłem „Beyond Time/Poza czasem” (2011-2013), a także wystawy „Powrót do korzeni” (2013).

Realizacja grupy Projekt Etnograff pt. „Pasterz”, to wysoki na 10 metrów i szeroki na ok. 5,5 metra, czarno-biały fotorealistyczny mural malowany przy użyciu sprayu i farb akrylowych, z ornamentem wykonanym w technice szablonu.

Wykorzystujące elementy folkloru beskidzkich górali dzieło przedstawia postać pasterza niosącego owcę. Inspiracją dla autorów muralu było zdjęcie autorstwa Arkadiusza Dziczka wykonane w Himalajach, przedstawiające pasterza wędrującego z owcami, który wziął na ręce nowo narodzoną owieczkę, zbyt słabą, by mogła nadążyć za stadem. Maciej Szymonowicz „Kamer”, urzeczony historią pasterza, który zawrócił, by zabrać owieczkę, postanowił przenieść tę symboliczną scenę na mural obok którego codziennie przechodzą setki osób, zabieganych w swoich sprawach.

Projekt Etnograff tworzą Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz, którzy wprowadzili do świata graffiti beskidzki folklor, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru, oni sami znani są z niestandardowych działań w przestrzeni publicznej. Podczas Beskidzkiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2011 roku zaprezentowali instalację zatytułowaną „Prace w polu”, polegającą na przeniesieniu miejskiej „sztuki ulicy” w przestrzeń wiejską, konkretnie na kilkuhektarowe pole w Ustroniu Jaszowcu. W sferze muzycznej związani z projektami Psio Crew i Gooral.

Trzeci mural zrealizuje bielski artysta Artur Bosowski „Turbos”, znany z hiperrealistycznych graffiti. Obecnie trwają ustalenia związane z lokalizacją pracy.

Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. W realizacji pomagają Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego.

Spotkanie poświęcone projektowi pt. „oBBraz miasta” zaplanowano w najbliższy piątek o godz. 18.00 w Galerii BWA. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja multimedialna dotychczasowych dokonań artystów oraz pokaz zdjęć z kolejnych etapów realizacji murali. Wstęp wolny.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj