bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2014
  • wyświetleń: 2716

Kandydat chce odbudowy synagogi

Kandydat na radnego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprasza do dyskusji na temat odbudowy bielskiej synagogi. Według koncepcji Macieja Chrobaka w odbudowanej budowli swoją nową siedzibę mogłaby mieć Galeria BWA.

synagoga bielsko
Synagoga w Bielsku


Maciej Chrobak zwrócił się do naszej redakcji z prośbą umieszczenia jego autorskiej koncepcji odbudowy synagogi w Bielsku-Białej. Publikujemy pełną treść rozważań kandydata na radnego.

Galeria BWA to jedna z najbardziej zasłużonych i reprezentacyjnych palcówek kultury w Bielsku-Białej. Odbywają się tu wydarzenia przynoszące splendor naszemu miastu. Jej siedziba nie jest, niestety, równie reprezentacyjna. To mało efektowny niby-pawilon w stylu Gierkowskim, odbiegający stylem od secesyjnych kamienic, z którymi sąsiaduje.

Docierają sygnały, że również obecne władze miasta mają świadomość problemu i planują modernizację. Słyszałem, że prace miałyby ruszyć już w przyszłym roku. Może więc nie jest jeszcze za późno na głos w tej sprawie…

Otóż, gdyby to było technicznie wykonalne i znalazły się odpowiednie środki, zachęcałbym do wybudowania na miejscu obecnego gmachu całkiem nowej siedziby dla Galerii BWA. Mogłaby otrzymać kształt zrekonstruowanej bielskiej synagogi, która wznosiła się w tym miejscu do 1939 r., kiedy to zburzyli ją Niemcy.

O tym, że takie rozwiązania wchodzą w grę i nie są niemożliwe przekonuje przykład niedalekiej Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie odbudowano z ruin piękną synagogę, w dużej mierze dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Znajduje się w niej obecnie m.in. ekspozycja o tematyce żydowskiej. Budynek stał się siedzibą prężnie działającej regionalnej instytucji kulturalnej - Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Moim zdaniem, w murach budynku zrekonstruowanej, bielskiej synagogi, Galeria BWA znalazłaby godną i reprezentacyjną siedzibę. Synagoga autorstwa Karola Korna i Ludwika Schoene była bowiem jedną z perełek fascynującej architektury przedwojennego Bielska.

Odbudowana, przywróciłaby część utraconego blasku naszemu miastu. Rekonstrukcja synagogi byłaby także pięknym pomnikiem i hołdem złożonym żydowskim mieszkańcom dawnego Bielska i Białej. Życzyłbym sobie, żeby w odbudowanych murach znalazło się miejsce na stałą wystawę poświęconą ich historii.

Nie wyobrażam sobie, żeby przy realizacji takiego przedsięwzięcia mogło zabraknąć Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Powinna zostać zaproszona do współpracy od najwcześniejszego stadium prac na projektem, jeśli takowy miałby powstać.

Nie wiem, czy zachowały się plany budowlane dawnej synagogi. Jeżeli nie, istnieje do dziś bliźniacza synagoga na Węgrzech, w Szombathely, również autorstwa Ludwika Schoene, na której można by się wzorować.

Temat poddaję pod dyskusję…

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.