bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 października 2014
  • 21 października 2014
  • wyświetleń: 7327

Rada ustaliła, nie będzie referendum

Nie będzie referendum w sprawie odwołania straży miejskiej w Bielsku-Białej! Na sesji radni jednogłośnie odrzucili wniosek o przeprowadzenie referendum. Wcześniej opinię negatywną w tej sprawie wydała komisja weryfikująca wniosek Kongresu Nowej Prawicy.

- Komisja do sprawdzania wniosku mieszkańców miała za zadanie sprawdzenie czy wniosek opowiada przepisom o referendum lokalnym, a przede wszystkim analizę podpisów złożonych pod wnioskiem - mówi Jarosław Klimaszewski, szef komisji weryfikującej wniosek.

Do udziału w pracach komisji zgodnie z ustawą zaproszono pełnomocnika inicjatora referendum. Ten wziął udział w tylko w dwóch pierwszych spotkaniach komisji. - Mimo wystosowanego zaproszenia pełnomocnik nie pojawił się na kolejnych posiedzeniach, w których komisja dokonywała sprawdzenia podpisów poparcia - tłumaczy Klimaszewski.

głosowanie
Radni jednogłośnie odrzucili wniosek o referendum


Z powodu braku wymaganej ustawowo liczby popisów komisja wnioskowała o odrzucenie wniosku referendalnego. Komisja za ważne uznała 10764 głosy, odrzucono natomiast 3757 podpisów. W większości przypadków chodziło o brak nr PESEL w rejestrze bielskich wyborców (2198 podpisów). Były również przypadki wadliwego nr PESEL, złego adresu, skreśleń itp.

- Były również takie sytuacje, że niektórzy podpisywali się 9 razy na różnych listach - mówił Jarosław Klimaszewski.

W głosowaniu radni jednogłośnie odrzucili wniosek Kongresu Nowej Prawicy o przeprowadzenie referendum ws. odwołania straży miejskiej w Bielsku-Białej.

Oświadczenie Kongresu Nowej Prawicy ws. decyzji Rady Miasta Bielska-Białej o odrzuceniu wniosku o referendum lokalne:

Dzisiejszy dzień to klęska demokracji bezpośredniej w Bielsku -Białej. Decyzja Rady Miasta o odrzuceniu wniosku o referendum lokalne ws. likwidacji Straży Miejskiej to nie cios zadany Kongresowi Nowej Prawicy, ale zlekceważenie ponad 16.000 mieszkańców Bielska - Białej. Władza pokazała, iż posiada monopol na podejmowanie decyzji, a wyborcy liczą się dla niej tylko w dniu wyborów. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji Rady Miejskiej podejmiemy stosowne kroki celem zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego. Liczymy także, że wyborcy nie zapomną tej zniewagi w dniu 16 listopada 2014 r. osobom chcącym kwestionować.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.