bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2014
  • wyświetleń: 2913

Jest komisja do liczenia podpisów

Na wtorkowej sesji rady miejskiej powołano komisję do sprawdzenia wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum ws. odwołania straży miejskiej. W nadzwyczajnym gremium zasiądą radni - głównie z koalicji rządzącej.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym rada miejska w Bielsku-Białej powołała komisję do sprawdzenia wniosku o referendum. W skład komisji wchodzą głównie radni koalicji rządzącej: Jarosław Klimaszewski i Krzysztof Jazowy z klubu Platformy Obywatelskiej, Jan Dzida i Katarzyna Balicka z KWW Jacka Krywulta oraz radny klubu Prawa i Sprawiedliwości - Roman Matyja.

Choć swoją kandydaturę zgłosiła również niezrzeszona radna Grażyna Staniszewska, była senator wycofała się przed głosowaniem - poszło o zbyt dużą liczbę radnych z klubu PO i KWW Jacka Krywulta w nadzwyczajnej komisji.

rada miejska
Obrady rady miejskiej w Bielsku-Białej - 30.09.2014


Po raz wtóry krytycznie o wniosku i całej inicjatywie referendalnej wypowiedział się prezydent Jacek Krywult. - W ciągu 60 dni nie mogli uzbierać wymaganej ilości podpisów, a udało im się to w półtora tygodnia - dziwił się prezydent miasta. Gospodarz Bielska-Białej zarzucił również Kongresowi Nowej Prawicy, że poprzednie podpisy nie zostały zniszczone komisyjnie, podczas zbiórki bezprawnie wykorzystano herb miasta, a część podpisów zbierano w miejscach, których nie zgłoszono wcześniej w Urzędzie Miejskim.

Komisja do sprawdzenia wniosku o referendum będzie miała 30 dni na weryfikację wniosku i sprawdzenie podpisów. Pomoc w analizie sygnatur mają urzędnicy magistratu.

referendum straż miejska
Referendalna ulotka z herbem Bielska-Białej · fot. bielsko.info


We wtorek, tuż po sesji, do naszej redakcji trafiło pismo od rzecznika prasowego KNP Oddział Bielsko-Biała - Joanny Banaś.

Kongres Nowej Prawicy oświadcza, iż zbieranie podpisów poparcia pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej w Bielsku-Białej odbywało się zgodnie z wszelkimi wymogami prawa. Zarzucanie z góry jakichkolwiek uchybień jest bezpodstawne i ma na celu dyskredytację całej inicjatywy referendalnej oraz poniżenie Kongresu Nowej Prawicy w oczach opinii publicznej w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Ponadto dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której to prezydent miasta Jacek Krywult zamierza wykorzystać do weryfikacji podpisów podległe mu służby, w tym min. Straż Miejską, której dotyczy
referendum. Zachodzi więc w tej sytuacji nie tylko sprzeczność interesów, ale także wykorzystanie powyższych służb w celach politycznych w związku ze zbliżającymi się wyborami.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.