bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2014
  • wyświetleń: 10789

TV: Bielsko i Wapienica 70-lat temu

W internecie natrafiliśmy na archiwalny film zrealizowany pomiędzy 1941 a 1942 rokiem, na którym można zobaczyć kadry z ówczesnej wsi Wapienica oraz centrum Bielska.

Pierwsza cześć filmu przedstawia Wapienicę - rejon obecnej ulicy Tadeusza z dwoma budynkami, które istnieją do dnia dzisiejszego. Oczywiście cały rejon został zagospodarowany i w obecnych czasach już prawie nic nie przypomina dawnej cichej okolicy.

Następne ujęcie przedstawia widok z ulicy Cieszyńskiej w górnej jej części - na wysokości lotniska na Wapienicę. Widoczna jest fabryka włókiennicza oraz dom bezpośrednio przy ul. Cieszyńskiej, który istnieje do dzisiejszego dnia. na ostatnich ujęciach z Wapienicy widoczne są urywki z życia codziennego, m.in. pracę na roli.

tramwaj bielsko

Film można obejrzeć na stronie www.filmy.beskidia.pl.

Kolejne kadry dotyczą już Bielska: skrzyżowanie obecnej ulicy 1 Maja z Sukienniczą, praca na maszynie w zakładzie. Ostatnie kadry przedstawiają nieistniejącą już dziś zabudowę przy obecnej ulicy Sikorskiego, koło której przejeżdżał bielski tramwaj.

Film pochodzi z archiwum domowego rodziny z Wapienicy, która udostępniła jego fragmenty na potrzeby spektaklu Fabryki Sensacji Proszyk i S-ka.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.