bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 września 2014
  • 1 października 2014
  • wyświetleń: 3608

Bielszczanie nie dbają o serce

27 września w bielskim Parku Słowackiego, przedstawiciele ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie" sprawdzili wiek serca osób, które uczestniczyły w wydarzeniach związanych z obchodami Światowego Dnia Serca. Zbadano niemal 200 osób.

W specjalnie przystosowanym do badań busie kampanii "Ciśnienie na życie", mieszkańcy Bielska-Białej mogli bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz dzięki innowacyjnej aplikacji sprawdzić swój wiek serca. Wykwalifikowany personel medyczny kampanii dokonał nie tylko pomiarów, ale także udzielił porad z zakresu schorzeń układu krążenia.

Okazało się, że wiek serca co 5 mieszkańca Bielska-Białej przewyższa wiek metrykalny średnio o 10 lat. Dodatkowo 40% przebadanych osób miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Dobra wiadomość - wiek serca można obniżyć. Aby to zrobić, osoby z grupy ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych powinny zmienić dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja także pozbycie się otyłości, stosowanie zdrowej diety, rzucenie nałogów i zwiększenie aktywności fizycznej.

- Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka - zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić  wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków - komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.