Wiadomości

  • 24 września 2014
  • wyświetleń: 3738

Lustrujemy bielską radę miejską

Już niebawem zakończy się kolejna kadencja rady miejskiej w Bielsku-Białej. Nim bielszczanie wybiorą nowych radnych, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ustępującej radzie i jej pracy, a całe podsumowanie ująć w formie graficznej.

Wybory 2010, górą ekipa Jacka Krywulta

Wróćmy pamięcią do 21 listopada 2010 roku. Tego dnia odbywały się wybory samorządowe, w których bielszczanie dokonali m.in. wyboru rady miejskiej. Frekwencja, jak to zazwyczaj przy wyborach samorządowych bywa, nie była najgorsza - 45,49%.


Sukces osiągnął Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Krywulta, na którego oddano 33,47% ważnych głosów. Dzięki temu wynikowi KWW Jacka Krywulta otrzymał aż 11 miejsc w radzie miejskiej. O trzy mniej przypadło Platformie Obywatelskiej, pięć mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, jeden trafił do niezależnej radnej Grażyny Staniszewskiej.

Skład rady miejskiej w kadencji 2010-2014 (przynależność klubowa):

Aktywna opozycja, koalicja milczy

Interpelacje i wnioski to narzędzia, za pomocą których radny może domagać się od prezydenta podjęcia określonych działań. Są one najczęściej wykorzystywane przez radnych opozycji, co potwierdza ustępująca kadencja rady miejskiej w Bielsku-Białej. Najwięcej - aż 139 interpelacji i wniosków - wygłosili radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Najaktywniejszy w tym aspekcie był rajca PiS-u - Grzegorz Puda. Sześciu radnych przez cztery lata nie interpelowało w ogóle.

Interpelacje i wnioski radnych wg klubów:

Interpelacje i wnioski poszczególnych radnych:

Zarobki poniżej średniej krajowej

Choć głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna, to polskie ustawodawstwo przewidziało za sprawowanie funkcji rajcy wypłatę comiesięcznych pensji - tzw. diet. W Bielsku-Białej "zarobki" radnego nie należą do najniższych.

Wysokość diety radnych wg. sprawowanej funkcji:

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.