Wiadomości

  • 23 września 2014
  • wyświetleń: 1881

75. urodziny wybitnego pięściarza

22 września Marian Kasprzyk obchodził jubileusz 75. urodzin. Z tej okazji z wybitnym sportowcem spotkał się prezydent Jacek Krywult.

Urodzony w 1939 roku w Kołomaniu Marian Kasprzyk w historii polskiego boksu zapisał się niezwykłym wyczynem. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, w 1964 roku, pięściarz kategorii półśredniej wywalczył złoty medal choć w finałowej walce z Rikardasem Tamulisem ze Związku Radzieckiego, już w pierwszej rundzie złamał palec. Nie poddał się jednak.

urodziny kasprzyka
Jubilatowi życzenia składał prezydent Jacek Krywult · fot. UM Bielsko-Biała


Pokonał ból i rywala, zdobywając mistrzowski tytuł! Ten fragment życiorysu bielszczanina posłużył jako fabuła do filmu „Bokser” w reżyserii Juliana Dziedziny, który w głównej roli obsadził Daniela Olbrychskiego.

W swojej sportowej kolekcji Marian Kasprzyk, reprezentujący w trakcie kariery barwy: Sparty Ziębice, BBTS Bielsko-Biała, Górnika Wesoła i Górnika Pszów ma także: brązowy medal igrzysk olimpijskich z 1960 roku, brązowy medal mistrzostw Europy z 1961 roku, srebrny i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty i srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Uchwałą Rady Miejskiej 9 listopada 1999 roku został wpisany do Księgi "Zasłużonych dla Bielska-Białej".

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.