Wiadomości

  • 18 września 2014
  • wyświetleń: 1705

Strażacy ewakuowali 400 osób

W środę przed godziną 10.00 dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie o wyczuwalnym intensywnym zapachu gazu na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Gałczyńskiego.

Podczas rozpoznania okazało się, że na ulicy Gałczyńskiego prowadzono roboty ziemne przewiertowe. Prace prowadziła firma Aqua System, celem przeprowadzenia sieci wodociągowej pod jezdnią. Podczas tych prac wiertnica uszkodziła rurociąg gazowy średnioprężny o średnicy 315 mm.

Zastęp napotkał znaczny wypływ gazu. Natychmiastowo podjęta została decyzja o ewakuacji budynków znajdujących się przy ulicy Gałczyńskiego od ulicy Poniatowskiego do Bora-Komorowskiego (2 budynki wielorodzinne cztero piętrowe, 5 budynków jednorodzinnych, budynek Netii i Hotelu Elektron). Zamknięty został również ruch na tym odcinku oraz na ulicy Kasprowicza na długości ok. 100 m.

Ewakuacja przebiegała w dwóch odcinkach, po każdej ze stron wycieku - ewakuowanych zostało blisko 400 osób. Równocześnie na miejsce zadysponowano strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, namioty ratownicze i autobusy MZK dla ewakuowanych osób. W ewakuacji brała udział również policja.

W następnej kolejności rozstawiono rozproszone prądy wody w okolicy wycieku, w celu zbijania strumienia gazu. Cały czas sytuacja na terenie akcji monitorowana była przez trzy patrole pomiarowe wyposażone w eksplozymetry. Na terenie akcji zostało odcięte zasilanie w energię elektryczną.

Pogotowie Gazowe po zlokalizowaniu zaworów na rurociągu dokonało ich zamknięcia. Po ustaniu wycieku Górnośląska Spółka Gazownictwa dokonała naprawy uszkodzonego odcinka. Wykonano wykop odsłaniający uszkodzenie, wycięto odcinek rurociągu w miejscu przewiertu, gdzie w to miejsce wstawiono nowy odcinek rury zgrzany przez mufy.

Następnie firma dokonała próby szczelności i zasypała wykop. Wszystkie ewakuowane budynki zostały sprawdzone na obecność atmosfery wybuchowej (klatki, piwnice i mieszkania). Po stwierdzeniu braku zagrożenia dopuszczono do powrotu mieszkańców do budynków.

Po zakończeniu sprawdzania terenu powiadomiono również pogotowie energetyczne o możliwości przywrócenia napięcia na odciętym terenie. Na miejscu była przedstawicielka zarządzania kryzysowego UM Bielsko Biała Pani Ewa Golik oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej Pan Adam Grzywacz. Podczas usuwania awarii była wykorzystywana koparko-ładowarka. Dla osób ewakuowanych Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Bielsko-Biała zorganizował zimne napoje.

Działania zakończono przed godziną 16. W działaniach wzięło udział 15 jednostek straży pożarnej, w tym specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz służby współdziałające: Policja, pogotowie ratunkowe, gazowe, energetyczne, straż miejska.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.