bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 listopada 2010
  • wyświetleń: 4875

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

12 listopada po długiej i ciężkiej chorobie zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów - Profesor Henryk Mikołaj Górecki.

Reklama

Był patronem Festiwalu Kompozytorów Polskich, który od kilkunastu lat jest organizowany w Bielsku-Białej. W dowód uznania Jego zasług dla promocji muzyki klasycznej wśród mieszkańców naszego miasta 15 lipca 2003 roku przyznano Mu honorowe obywatelstwo Miasta Bielska-Białej.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Muzyka staropolska", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Recitativa i ariosa - Lerchenmusik", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów, "Pieśń Rodzin Katyńskich".

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. W październiku tego roku otrzymał najwyższe państwowe odznaczenie - Order Orła Białego.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.