bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 września 2014
  • wyświetleń: 2398

Problem dzików powraca

W ostatnim czasie mieszkańcy ulic znajdujących się w pobliżu Hali pod Dębowcem czy Cygańskiego Lasu zmagają się z problemem, który daje o sobie znać niemal każdego roku, szczególnie w okresie letnio-jesiennym - wędrówkami dzików.

Choć proces przemieszczania się stad w lasach nie jest niczym niezwykłym, to jednak zwierzęta poszukując pożywienia, coraz śmielej wchodzą na tereny zabudowane - osiedla lub obszary wokół domów mieszkalnych - zagrażając tym samym ich lokatorom.

ulica młodzieżowa
Dziki upodobały sobie spacery ul. Młodzieżową · fot. KO / bielsko.info


Sprawa jest na tyle poważna, że została poruszona podczas sierpniowej sesji rady miejskiej w Bielsku-Białej. - W okolicach ulicy Młodzieżowej, alei Armii Krajowej i Olszówki grasuje duże stado dzików. Prawdopodobnie liczy ono około 30 osobników. Sam byłem świadkiem, jak spora grupa dzików przebiegła przez ulicę, po której, w odległości zaledwie kilkunastu metrów, spacerowała kobieta z dzieckiem. Oczywiście zwierzęta te stanowią ogromny walor przyrodniczy, ale z pewnością nie w obrębie gęsto zamieszkałych terenów jakimi stają się na przykład osiedle personelu medycznego, gdzie dziki podchodzą bezpośrednio pod balkony - mówił Ryszard Batycki, przewodniczący rady.

Głos w dyskusji zabrał również Prezydent Miasta Jacek Krywult: - Kwestia obecności dzików w naszym mieście pojawia się nie po raz pierwszy. Warto tu przypomnieć sytuację bielskich Błoni zrytych właśnie przez nie. Dlatego też wystąpimy z wnioskiem do Nadleśnictwa i Koła Łowieckiego, których obowiązkiem jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania tego problemu. Być może jednym z nich byłoby postawienie ogrodzenia.

Wobec realnego zagrożenia ze strony dzików, które nie tylko zbliżają się do domów bądź osiedli niepokojąc ich mieszkańców, ale też niszczą pola uprawne oraz obszary zagospodarowane przez bielszczan (ogrody, podjazdy, itp.), należy zachować szczególną ostrożność, a w razie konieczności skorzystać z pomocy odpowiednich służb.

KO / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.