Wiadomości

  • 4 września 2014
  • 7 września 2014
  • wyświetleń: 3542

Spektakl muzyczny "Skarb"

Za nami:

7 września (niedziela) o godz. 16.00, gościnnie w Teatrze Polskim, będzie można zobaczyć widowisko muzyczne pt. "Skarb". W spektaklu wezmą udział dzieci i młodzież, które brały udział w pozaszkolnych warsztatach artystycznych z zakresu teatru, tańca i muzyki.

W spektaklu pt. "Skarb" występuje trzech aktorów bielskiego teatru oraz 24 młodych wykonawców w wieku od 7 do 18 lat, uczniów lokalnych szkół, którzy uczęszczali przez dziewięć miesięcy na zajęcia pod okiem profesjonalistów z różnych dziedzin sztuki, prowadzone w ramach Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Proscenion.

Przedstawienie opowiada historię miłości Róży i Janka, która okazała się silniejsza niż wszelkie przeciwności losu. Historia ujętą w piękne choreograficzne i wokalne ramy, z doskonałą muzyką, symboliczną scenografią i przemyślanymi kostiumami. "Skarb" odwołuje się do wartości, takich jak miłość, odpowiedzialność, poświęcenie, szacunek do drugiego człowieka. Przy tym jednak nie moralizuje, a umiejętnie wykorzystuje humor, wzruszenie, dramatyczne napięcie. Inscenizacja operuje bogactwem teatralnych środków, jak światło, dźwięk. Niebagatelne znaczenie odgrywa talent młodych aktorów, którzy wcielając się w poszczególnych bohaterów opowieści, umiejętnie realizują niełatwe nieraz zadania aktorskie, wokalne i choreograficzne.

Dwa prapremierowe przedstawienia spektaklu "Skarb" odbyły się gościnnie 18 czerwca 2014 r. w Teatrze Polskim jako wynik twórczej współpracy artystów związanych z Bielskiem-Białą: Rafała Sawickiego (reżyseria), Marty Gzowskiej-Sawickiej (scenariusz), Katarzyny Zielonki (choreografia), Krzysztofa Maciejowskiego (muzyka), Natashy Pavluchenko (kostiumy), uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Mydło (scenografia).

Artystyczny i realizacyjny walor spektaklu został doceniony przez środowisko - "Skarb" - jako jedyne amatorskie przedstawienie - otworzy Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci we Wrocławiu we wrześniu tego roku.

Prapremiera spektaklu "Skarb", 18 czerwiec 2014 r. · fot. Ewa Sowa, Tomasz Owczarek


Centrum Artystyczno-Edukacyjne Proscenion to inicjatywa bielskich artystów, którzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem i pasją z młodymi ludźmi. To możliwość rozwinięcia u dzieci i młodzieży twórczych uzdolnień poprzez kontakt z różnymi dziedzinami sztuki: teatrem, muzyką, tańcem, sztukami plastycznymi. To szansa dla młodych ludzi na zaprezentowanie w profesjonalnym anturażu swoich artystycznych umiejętności.

W ramach Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Proscenion prowadzone są warsztaty obejmujące zajęcia aktorskie, taneczne i wokalne. Uczą one konkretnych umiejętności scenicznych, jak też dają szansę przeżycia wielkiej przygody w świecie teatru. Rozwijają wyobraźnię i wrażliwość, zaspokajają potrzebę doznawania przeżyć, kreatywności, ekspresji, umożliwiają wymianę myśli i doznań pomiędzy profesjonalnymi aktorami a młodymi adeptami sztuki, jak też pomiędzy dziećmi i młodzieżą w różnym wieku. Każdą edycję warsztatów wieńczy przygotowanie spektaklu muzycznego z premierowym przedstawieniem w profesjonalnym teatrze.

Warsztaty prowadzą twórcy Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Proscenion, Rafał Sawicki i Katarzyna Zielonka, aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Współpracują z nimi inni artyści związani z miastem: Marta Gzowska-Sawicka, Sławomir Miska, Agnieszka Sobas, Aleksandra Stępień, Krzysztof Maciejowski.

lik / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj