Wiadomości

  • 2 września 2014
  • 5 września 2014
  • wyświetleń: 3608

Technologia 3D na ratunek sercu

W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland w Bielsku-Białej odbył się nowatorski zabieg naprawy zastawki serca, podczas którego zespół specjalistów wykorzystał model serca pacjenta wykonany z użyciem technologii 3D.

- Techniki obrazowe w kardiologii funkcjonują już od jakiegoś czasu, ale mimo ich rozwoju nadal są one niedoskonałe. Do tej pory przy ich pomocy można było uzyskać obrazy będące jedynie rekonstrukcjami wirtualnymi. W przypadku technologii 3D jest inaczej. Umożliwia ona stworzenie rzeczywistych, fizycznych modeli organów, znoszących niedoskonałości technik obrazowania. To trochę tak, jakbyśmy mogli przed zabiegiem danego pacjenta nie tylko dokładnie obejrzeć jego serce, wraz z wszystkimi wadami dosłownie ze wszystkich stron, ale również je dotknąć - mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland oraz specjalista, pod kierunkiem którego przeprowadzony został zabieg w Bielsku-Białej.

Technologia 3D na ratunek sercu - 1.09.2014 · fot. Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland w Bielsku-Białej


Do stworzenia indywidualnego trójwymiarowego modelu serca pacjenta wykorzystano obrazy organu uzyskane przy użyciu wielorzędowej tomografii komputerowej, która odbyła się około tygodnia przed zabiegiem. Na podstawie analizy objętości krwi stworzono wirtualny, trójwymiarowy model wewnętrznej powierzchni lewej komory, lewego przedsionka oraz początkowego odcinka aorty. Dodatkowo zmodyfikowano pliki tak, aby dodać odpowiednią grubość ścianki. Wszystkie te dane przetworzone i przygotowane przy pomocy specjalnego oprogramowania zostały wysłane do Belgii, gdzie zostały wydrukowane w technologii 3D i w ciągu dwóch dni do ośrodka American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił trójwymiarowy model serca.

- Indywidualny model serca wykonany w technologii 3D pozwala wręcz na idealne dopasowanie się do konkretnego pacjenta. Zabieg wymagał wprowadzenia cewnika prowadzącego do lewej komory przez aortę i umieszczenia jego końcówki pomiędzy mięśniami brodawkowatymi w okolicy pierścienia zastawki. Na podstawie modelu serca mogliśmy określić i dopasować rozmiar cewnika prowadzącego tak, aby zapewnić swobodne manewrowanie wewnątrz komory. Udało nam się również określić optymalną lokalizację prowadników przechodzących przez pierścień zastawki oraz sprawdzić możliwości ułożenia cewnika w odpowiednich miejscach docelowych - komentuje prof. Paweł Buszman. - Efekt to maksymalna precyzja, co w konsekwencji oznacza maksymalne bezpieczeństwo dla pacjenta.

Zabieg w Centrum Badawczo-Rozwojowym AHP w Bielsku-Białej przeprowadzono w ramach badań klinicznych. Pierwsze wnioski, sformułowane przez lekarzy bezpośrednio po zabiegu mówią, że indywidualny model serca pacjenta stworzony przy użyciu technik druku trójwymiarowego jest niezwykle pomocnym narzędziem wykorzystywanym na etapie przygotowania do zabiegów przezskórnych w kardiologii.

BM / bielsko.info

źródło: Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.