Wiadomości

  • 1 września 2014
  • wyświetleń: 3239

Bezpieczna droga do szkoły

Po beztroskim wypoczynku dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. Z kolei dla policjantów wrzesień, to miesiąc w którym w sposób szczególny troszczą się o najmłodszych uczniów i ich bezpieczną drogę do szkoły.

Każdego roku, gdy kończą się wakacje, a najmłodsi idą do szkoły policjanci na terenie całego kraju ruszają ze szczególną misją - uczą dzieci jak bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a potem wrócić do domu. Również na początku roku szkolnego 2014/2015 funkcjonariusze poprowadzą wzmożone działania profilaktyczno - edukacyjne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach akcji najwięcej funkcjonariuszy pojawi się w rejonach szkół i przedszkoli.

W ramach akcji funkcjonariusze przeprowadzają zajęcia z dziećmi - wszystko po to, by wypracować wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Policjanci pomagają w przygotowaniu uczniów, szczególnie klas I szkół podstawowych, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby książeczek edukacyjnych czy elementów odblaskowych.

Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach - należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Ponadto bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym to obowiązek.

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni. W porze wieczorowej pamiętaj o elementach odblaskowych!
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.


Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.
5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

BM / bielsko.info

źródło: Komenda Główna Policji

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.