bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2014
  • wyświetleń: 5345

90. urodziny Marii Koterbskiej

W ubiegłą niedzielę Maria Koterbska obchodziła 90. urodziny. Z tej okazji z legendarną artystką spotkał się prezydent Jacek Krywult. Była to sposobność nie tylko do złożenia życzeń jubilatce ale również do wielu wspomnień.

Maria Koterbska debiutowała w 1949 w sylwestrowy wieczór. W latach 50. stała się stałą bywalczynią niedzielnych audycji radia Katowice "Melodie świata", audycji wówczas niezwykle popularnej, w której stałym punktem były piosenki w jej wykonaniu. W połowie lat 50. przez dwa sezony występowała w Teatrze Satyryków w Krakowie.

urodziny maria koterbska
Jacek Krytwult złożył życzenia jubilatce · fot. UM Bielsko-Biała


Począwszy od 1956 podjęła współpracę z kabaretem literatów Wagabunda, którego sama była współinicjatorką. Przez wszystkie lata istnienia we wszystkich programach była jego pierwszą gwiazdą. Z kabaretem koncertowała w Europie, a także dla Polonii w USA.

W 1961 odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Zespół artystyczny pod dyrekcją Kazimierza Rudzkiego był pierwszym polskim zespołem, który przecierał i torował ścieżki do radzieckiej publiczności, a Maria Koterbska została tam bardzo dobrze przyjęta.W 1963 zaproszono ją do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Zaprezentowała piosenkę Marka Sarta do słów Jerzego Millera Odejdź smutku i otrzymała druga nagrodę. Występ na Festiwalu w Sopocie był dla wielu sporym zaskoczeniem, bowiem znano ją dotychczas jako wykonawczynię popularnych przebojów. W Sopocie odsłoniła nowe oblicze artystyczne, udowodniając, że jest wytrawną interpretatorką także piosenek trudnych i ambitnych.

W latach 70. nagrała dwie płyty długogrające, wystąpiła także na KFPP w Opolu oraz uczestniczyła w programach rozrywkowych. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na KFPP w Opolu. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Pod koniec lat 70. występowała wspólnie ze swoim synem aktorem Romanem Franklem, który był nie tylko wykonawcą, ale także kompozytorem ich piosenek. W 2006 brała udział w koncercie w całości poświęconym Jackowi Lechowi.

W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul Wzgórze 8 w Saloniku Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej.Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni " Pod Sceną". W 1999 Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.