bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 lipca 2014
  • wyświetleń: 2649

Inżynieria materiałowa na ATH

Od października w Akademii Techniczno-Humanistycznej będzie można studiować na nowym kierunku - inżynierii materiałowej. Rekrutacja już się rozpoczęła.

ATH właśnie uzyskała formalne uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku inżynieria materiałowa. Dla studentów studiów dziennych I stopnia (inżynierskich) przygotowano 60 miejsc. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu technologii i przetwórstwa materiałów, w tym tworzyw sztucznych, metali, kompozytów i materiałów ceramicznych.

ATH
fot. ATH Bielsko-Biała


Absolwenci inżynierii materiałowej pracę znajdą w firmach produkujących m.in. komponenty dla motoryzacji, materiały budowlane i dla sektora energetycznego, opakowania, jak również kompozyty dla lotnictwa.

- Inżynieria materiałowa to kolejny kierunek na ATH, który powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców w regionie - mówi rektor ATH prof. Ryszard Barcik. Rozpoczęcie starań o otwarcie tego kierunku Akademia poprzedziła bowiem badaniem opinii wśród przedsiębiorców.

W regionie śląskim w samym tylko sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy pracuje ponad 23 tys. osób. Co ważne, w porównaniu do 2005 r. zatrudnienie w tym sektorze wzrosło prawie o jedną trzecią. Na Śląsku działa najprężniejsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna, skupiająca inwestorów m.in. branży motoryzacyjnej, lotniczej, chemicznej, tworzyw sztucznych, czy metalowej.

- Przedsiębiorstwa ulokowane w otoczeniu ATH są żywo zainteresowane możliwościami kształcenia na kierunku inżynierii materiałowej. Odzwierciedleniem tego są listy intencyjne, popierające nasze starania, podpisane przez poważnych inwestorów tej branży i grupy producenckie - wyjaśnia prof. ATH dr hab. Jarosław Janicki, dziekan Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku ATH.

Producenci, udzielając rekomendacji, wskazali na dotychczasową współpracę naukowo-badawczą z uczelnią, jej dobrą bazę dydaktyczną oraz nowoczesną aparaturę badawczą. Zaoferowali jednocześnie możliwość odbywania praktyk przez studentów.

Co istotne, inżynieria materiałowa jako kierunek kształcenia studentów dopiero rusza, jednak działalność naukowo-badawczą w tej dziedzinie Wydział prowadzi od wielu lat, pozyskuje też fundusze na swoje badania. W ostatnim okresie włączył się w kolejne dwa projekty międzynarodowe, realizowane przy współpracy z krajowymi i zagranicznymi inwestorami z branży nowych technologii materiałowych.

ab / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.