bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 czerwca 2014
  • wyświetleń: 4850

Pierwsza kurtyna już chłodzi!

Urzędnicy poszli za sugestią naszego portalu, aby w upalne dni bielszczan chłodziły kurtyny wodne. Dziś pierwsza z nich została zainstalowana na pl. Ratuszowym.

W poniedziałek rano - idąc śladem innych miast - zasugerowaliśmy w bielskim Urzędzie Miejskim, aby w najbardziej zatłoczonych miejscach zainstalować kurtyny wodne. Choć wstępnie tłumaczono się kosztami, ostatecznie po publikacji naszego artykułu zainstalowano kurtynę wodną nieopodal Ratusza.

kurtyna wodna
Kurtyna wodna przy Ratuszu · fot. bielsko.info


- Świetna sprawa, takie kurtyny powinny być instalowane w wielu miejscach. Sam od czasu do czasu idę się tam ochłodzić, bo ten upał daje się we znaki - powiedział nam na gorąco po instalacji kurtyny parkingowy z ulicy Dmowskiego.

Dziękujemy za interwencję i czekamy na kolejne kurtyny.

-----

Artykuł z dnia 09.06.2014, godz. 13.00:

Uff jak gorąco... Z nieba leje się niesamowity żar. W wielu polskich miastach na wniosek władz samorządowych strażacy ustawiają kurtyny wodne. W Bielsku-Białej wodnego orzeźwienia raczej nie będzie, bo... miasto liczy każdy grosz.


W zatłoczonym mieście upał doskwiera ze zdwojoną siłą. Orzeźwienie mogą przynieść kurtyny wodne. To instalacje wykorzystywane przez straż pożarną, mające na celu odgrodzenie pewnego obszaru od strefy zanieczyszczeń gazowo-pyłowych. W upalne dni świetnie sprawdzają się na ulicach miast, dając mieszkańcom chwilę orzeźwienia.

W poniedziałek kurtyny wodne postawiono już w m.in. Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, czy Szczecinku. Państwowa Straż Pożarna w Bielsku-Białej jest przygotowana do rozłożenia instalacji, jednak może to zrobić tylko na wniosek władz samorządowych.

Kurtyna wodna na rynku w Pszczynie- Musimy otrzymać wniosek z Urzędu Miejskiego bądź Starostwa Powiatowego - mówi rzeczniczka Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, kpt. Patrycja Pokrzywa.

Zgłosiliśmy nasz pomysł naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Oczywiście w odpowiedzi usłyszeliśmy finansowe kontrargumenty: a to koszt wody, a to opłata za pracę strażaków. - Przyjmuję państwa sugestię, ale nic nie obiecuję w tej sprawie - usłyszeliśmy od naczelnika Mikołaj Jakimowicza.

We wtorek ma być cieplej niż w poniedziałek. Apogeum upałów ma nastąpić w środę. Czy kurtyna wodna zostanie zainstalowana? Czekamy na wniosek władz miasta, czyli w tym przypadku prezydenta Jacka Krywulta.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.