bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 maja 2014
  • wyświetleń: 9181

Jubileusz Szkoły Podstawowej Nr 1

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bielsku-Białej obchodziła jubileusz 30-lecia powstania. Z tej okazji przygotowano uroczystą akademię podczas, której zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia placówki. W uroczystości poza władzami samorządowymi, wzięli udział również byli pracownicy szkoły, absolwenci i rodzice uczniów.

Reklama

1 września 1983 r. po raz pierwszy odezwał się dzwonek w nowej szkole, w której rozpoczęło naukę w 45 oddziałach 1200 uczniów z Osiedla Wojska Polskiego, później również z Osiedla Polskich Skrzydeł. Kadra nauczycieli liczyła 75 osób. Szkoła od początku borykała się z przepełnieniem i do 1993 roku były wykorzystywane do nauki pomieszczenia w pawilonie handlowym dla ok. 600 uczniów.

Jubileusz Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Boh. Westerplatte · fot. UM Bielsko-Biała


Pierwszym dyrektorem został Antoni Siedlaczek. Rozrastające się osiedla: Wojska Polskiego i Polskich Skrzydeł spowodowało przybywanie oddziałów i liczba dzieci w szkole systematycznie zwiększając się, osiągnęła w roku szkolnym 1986/87 przeszło 2000, (56 oddziałów + 6 klas zerowych) których edukowało ponad 100 nauczycieli.

12 października 1983 r. szkoła otrzymała numer i zaszczytne imię Bohaterów Westerplatte. Numer i imię przejęła od dawnej szkoły o tym samym numerze i imieniu, która mieściła się przy ulicy Krasińskiego. Uczniowie osiągali wspaniałe sukcesy na różnych polach i w wielu dziedzinach. W 1989/90 uczniowie zajęli w Ogólnopolskim Telewizyjnym Konkursie ,,5milionów” II miejsce w kraju. Dowodem bardzo dobrych efektów kształcenia były, najpierw egzaminy do szkół średnich, a później wyniki sprawdzianu szóstoklasisty.

Następnym dyrektorem szkoły była Wiesława Biel-Hoffmann. W okresie pełnienia jej funkcji wdrożono reformę oświaty polegającą na przekształceniu struktury szkoły podstawowej z 8- letniej w 6-letnią. Wysiłkiem wielu nauczycieli i rodziców utworzono Szkolną Izbę Regionalną, prowadząc szeroką edukację regionalną. Szkolny chór nawiązał współpracę z zagranicą i dzieci wyjeżdżały do Francji i Austrii. Corocznie organizowano w ramach akcji wypoczynku zimowego i letniego półkolonie oraz zimowiska. Nadal wielu uczniów korzysta z tej formy spędzania czasu w dni wolne od zajęć dydaktycznych.

W 2007r. dyrektorem szkoły została Grażyna Mika-Bednarczyk, która pełni funkcję do dzisiaj. Szkoła została poddana termomodernizacji, wymieniono wszystkie okna, wyremontowano dachy i ocieplono cały obiekt. Wyremontowano również obydwie sale gimnastyczne. Obecnie szkoła zatrudnia 40 nauczycieli, którzy nauczają 474 uczniów.

Uczniowie uczestniczą w wielu przedsięwzięciach, edukacyjnych, artystycznych i sportowych, osiągając bardzo wysokie lokaty. Szczególnie we współzawodnictwie sportowym bielskich szkół podstawowych mogą pochwalić się czołowymi lokatami jak również w „Czwartkach lekkoatletycznych” organizowanych przez Klub Sportowy ,,Sprint" przy wsparciu Urzędu Miejskiego (w ubiegłym roku I m-ce).

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.