bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 15 maja 2014
 • 17 maja 2014
 • wyświetleń: 43490

Woda opada, zagrożenie mija

Na szczęście woda w Białej i pozostałych rzekach powiatu bielskiego opada. Dzięki strażakom - zarówno zawodowcom, jak i ochotnikom, rozmiary strat nie są duże.

Reklama

Przez kila dni na bieżąco relacjonowaliśmy kryzysową sytuację na Podbeskidziu. Dziękujemy wszystkim internautom za nadsyłane do nas materiały i informacje.


Zapis relacji na żywo:

 • 17.05, godz. 20:00

Dzięki strażakom udało się uniknąć większych szkód w mieście i powiecie bielskim. Serwis Bielsko112 przygotował film, który podsumowuje akcje straży pożarnej w Bielsku-Białej. • 17.05, godz. 14:00

Nadal na terenie powiatu bielskiego występują ciągłe, umiarkowane o zmiennym natężeniu opady deszczu. Na wszystkich rzekach odnotowano obniżenie poziomów wód - średnio od 0,5 do 1 metra.

Wszystkie służby ratownicze prowadzą na bieżąco niezbędne działania w terenie, w godzinach rannych dokonano przeglądu wszystkich rzek na terenie powiatu bielskiego. Jednostki OSP i PSP prowadzą działania związane z pompowaniem podtopionych piwnic oraz udrażniają lokalne cieki i przepusty.

Jak informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego Starostwa Powiatowego Aleksander Radkowski przewiduje się stabilizację ogólnej sytuacji, a także na bieżąco prowadzone jest monitorowanie miejsc zagrożonych.

 • 17.05, godz. 08:20

W ciągu minionej doby w Bielsku-Białej strażacy odnotowali 76 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. W powiecie bielskim odnotowano 87 interwencji.

 • 17.05, godz. 08:00

Stan Białej jest już wyraźnie niższy. Poziom rzeki na stacji wodowskazowej Czechowice-Bestwina o godzinie 5 rano wynosił 196 cm. Jeśli malejąca tendencja się utrzyma, to jeszcze przed południem woda obniży się poniżej poziomu ostrzegawczego. Najwyższy poziom wody na stacji wodowskazowej Czechowice-Bestwina podczas ostatnich dni wyniósł 310 cm.

stacja wodowskazowa
Poziom Białej na stacji wodowskazowej"Czechowice-Bestwina" · fot. monitor.pogodynka.pl


 • 17.05, godz. 07:30

Prognozowana sytuacja meteorologiczna na sobotę: w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, po południu burze, w których prognozowana suma opadów wyniesie do 45 mm. Lokalnie burze z gradem. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz wiatr porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków zmieniających się.

 • 16.05, godz. 19:00

Wygląda na to, że sytuacja powoli się uspokaja. Poziom rzeki Białej w centrum miasta spadł o kilkadziesiąt centymetrów. Choć deszcz będzie jeszcze padał, to opady te będą słabe.

 • 16.05, godz. 16:00

Od godziny siódmej rano strażacy interweniowali już ponad 80 razy. Większość zdarzeń dotyczyła udrażniania przepustów drogowych, wypompowywania wody z zalanych budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych, a także układania worków z piaskiem .

O godzinie 7.30 na samochód osobowy zaparkowany przy ulicy Grunwaldzkiej w Bielsku-Białej spadł konar drzewa. Nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia.

samochód
Konar drzewa spadł na zaparkowany samochód · fot. PSP Bielsko-Biała


 • 16.05, godz. 15:30

Zazwyczaj spokojne i niegroźne cieki i rowy melioracyjne podczas ulew przeradzają się w rwące potoki. Niebezpieczna sytuacja nagminnie powtarza się w rejonie ulicy Sobieskiego, gdzie potok podmywa posesje prywatną.

- Walczymy o uregulowanie tego miejsca od kilku dobrych lat. Niestety inwestycję blokują ekolodzy, którzy nie chcą dopuścić do wycinki kilku drzew - mówiła nam pani Barbara Sikora.

Strażacy zabezpieczyli tymczasowo teren posesji workami z piaskiem.

Zagrożony budynek przy ul. Słowackiego - 16.05.2014, godz. 11:00 · fot. bielsko.info


 • 16.05, godz. 13:30

Najczęściej strażacy są wzywani do wypompowywania wody z zalanych piwnic. Jedna z dzisiejszych akcji miała miejsce w piwnicy budynku przy ul. Michałowicza 12. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Komorowice Śląskie.

Pompowanie wody z piwnicy - 16.05.2014, godz. 10:30 · fot. bielsko.info


 • 16.05, godz. 12:20

Rzeka Biała nieopodal Urzędu Miejskiego przekroczyła już ostatnią czerwoną kreskę, która oznacza punkt alarmowy. Wideo zostało nagrane w piątek przed południem. • 16.05, godz. 12:00

Informacja od naszego czytelnika: Woda wdarła się do przejścia podziemnego pod aleją Generała Andersa na os. Karpackim. Czekamy na przyjazd strażaków.

przejście andersa
Zalane przejście pod al. Andersa · fot. Bielsko 112


 • 16.05, godz. 11:00

Konar drzewa zagrażał konstrukcji kładki na Białej między ulica Grażyńskiego a ulicą Komorowicką. Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania zadysponował na to miejsce dwa zastępy OSP Komorowice Śląskie. Ochotnicy za pomocą bosaków wyciągnęli część drzewa. Pozostały fragment odpłynął z nurtem rzeki.

OSP Komorowice Śląskie udrażnia koryto Białej - 16.05.2014, godz. 9:30 · fot. bielsko.info


 • 16.05, godz. 09:55

Starosta Andrzej Płonka ogłosił od godziny 9.00 alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu bielskiego.

 • 16.05, godz. 08:40

W ciągu minionej doby bielska straż pożarna odnotowała 93 interwencje, w działaniach wzięło udział 39 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 200 druhów OSP. Wśród prowadzonych działań najwięcej zdarzeń dotyczyło udrażniania przepustów - 58 interwencji, wypompowywania wody z zalanych budynków mieszkalnych - 26 interwencji, kontroli wałów przeciwpowodziowych - 10 zdarzeń.

Dzisiaj od 6 rano strażacy z państwowej i wojskowej straży pożarnej zabezpieczali basen przy ulicy Startowej w Bielsku-Białej. W niektórych gminach powiatu bielskiego, gdzie interwencji związanych z intensywnymi opadami jest najwięcej zawiązują się sztaby powodziowe.

 • 16.05, godz. 08:20

Prognozowana sytuacja meteorologiczna na piątek: W dzień zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym. W południowej połowie województwa prognozowana suma opadów od 10mm do 15mm, miejscami do 20mm, w północnej połowie województwa miejscami do 15mm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na szczytach Beskidów od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.

 • 16.05, godz. 07:50

W rzece Białej coraz więcej wody. Punkt pomiaru nieopodal tzw. krzywego mostka obok Urzędu Miejskiego wskazuje, iż rzeka w tym miejscu przekroczyła już punkt alarmowy!

- Cały czas obserwujemy sytuację. Przed południem spotkamy się ze strażakami. W tej chwili są zalane przejścia podziemne, częściowo nie działa sygnalizacja świetlna, bo są zalane kanały. Niestety musimy to przetrwać - powiedział nam przed godziną ósmą naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Mikołaj Jakimowicz.

Rzeka Biała - 16.05.2014, godz. 6:30-7:00 · fot. bielsko.info


 • 16.05, godz. 00:55

Opady na Podbeskidziu spowodowały, że poziom rzeki Białej gwałtownie wzrósł. Nagranie zostało zrealizowane w piątek kilka minut po północy nieopodal Sfery i Mostu Włókniarzy. • 15.05, godz. 23:50

Rzeka Biała w stolicy Podbeskidzia przekroczyła stan ostrzegawczy.

 • 15.05, godz. 23:00

Opad deszczu nieco zelżał - niestety tylko na moment. Według serwisu radareu.cz nad rejon Podbeskidzia nadchodzą kolejne deszczowe chmury. Prognozowana wysokość opadów 40 mm.

radar pogodowy
Opady deszczu w południowej Polsce w czwartek o godzinie 22:45 · fot. radareu.cz


 • 15.05, godz. 22:40

Komunikat z Urzędu Gminy w Czechowicach-Dziedzicach: Z uwagi na trwające obecnie ciągle opady deszczu, przekroczenie stanu ostrzegawczego na Iłownicy oraz zbliżającego się poziomu wody na Białej do stanu alarmowego (3 cm) proszę o zachowanie szczególnej czujności.

 • 15.05, godz. 20:35

Zarówno Państwowa Straż Pożarna w Bielsku-Białej, jak i ochotnicze jednostki z całego powiatu bielskiego mają pracowity wieczór. Strażacy najczęściej wyjeżdżają do udrożniania przepustów drogowych. Jeden z przepustów wylał na ulicę Żyzną na os. Karpackim.

- Od lat sygnalizujemy ten problem, gdy mocniej pada zawsze woda wylewa na drogę - mówił nam na gorąco jeden z mieszkańców, który poinformował nas o zdarzeniu.

Przepust wylał na ulicę Żyzną - 15.05.2014, godz. 20:30 · fot. bielsko.info


 • 15.05, godz. 19:30

Niestety sprawdziły się prognozy synoptyków. Od popołudnia pada intensywnie. Wiele studzienek kanalizacji deszczowej na terenie naszego miasta jest niedrożnych. Kierowców apelujemy o ostrożną jazdę, gdyż na niektórych ulicach zalegają olbrzymie kałuże.

Stan rzeki Białej nieznacznie wzrósł. Przykrywa już białą kreskę sygnalizacyjną nieopodal krzywego mostku na Białej.

Rzeka Biała - 15.05.2014, godz. 19:00 · fot. bielsko.info


 • 15.05, godz. 15:15

- Sytuacja się w tej chwili stabilizuje. Woda w rzece opada, strażacy praktycznie nie wyjeżdżają do akcji. Były tylko dwie interwencje związane z pompowaniem zalanych pomieszczeń domowych i przejścia podziemnego w rejonie os. Karpackiego. Chyba najgorsze mamy za sobą - powiedział w rozmowie z portalem bielsko.info naczelnik Wydział Zarządzania Kryzysowego, Mikołaj Jakimowicz.

Niemniej gmina jest gotowa na najgorszy scenariusz. W rozmowie z naszym portalem naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego powiedział, że w odwodzie przygotowane jest 50 ton piasku w workach. Wszystkie służby są również postawione w stan gotowości.

 • 15.05, godz. 14.10

Starosta Bielski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu bielskiego. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od dnia 15 maja od godziny 14.00 do odwołania.

 • 15.05, godz. 13.30


Chwilowa przerwa w opadach deszczu. Niestety nie potrawa ona zbyt długo. Według serwisu meteorologicznego radareu.cz, dzięki któremu można na bieżąco śledzić aktualne rozmieszczenie chmur deszczowych w Europie, za kilka godzin nad rejon Podbeskidzia nadejdzie od wschodu spory front atmosferyczny.

Kolor niebieski oznacza niewielkie opady, zielony opady umiarkowane, natomiast żółty, pomarańczowy i czerwony silne opady.

radar powodziowy
Opady deszczu w południowej Polsce w czwartek o godzinie 13.30 · fot. radareu.cz


 • 15.05, godz. 12.30

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie przygotowało najnowsze ostrzeżenie dla mieszkańców Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Według synoptyków przez najbliższe 18 godzin prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów 50 mm do 70 mm, miejscami do 100 mm. Największe natężenie opadów spodziewane jest w pierwszej połowie czwartkowej nocy.

 • 15.05, godz. 12.00

Zdjęcie koryta zostało wykonane na wysokości bramy Fiata przy ulicy Grażyńskiego. Jak widać na razie nie ma powodów do obaw.

rzeka biała
Rzeka Biała · fot. bielsko.info


 • 15.05, godz. 10.00

W związku z przekroczeniem na rzece Białej w Czechowicach-Dziedzicach stanu ostrzegawczego wody, burmistrz Marian Błachut ogłosił w czwartek rano pogotowie przeciwpowodziowe dla gminy Czechowice-Dziedzice.

 • 15.05, godz. 09.00

W ciągu minionej doby odnotowano 10 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Dotyczyły one głównie udrożniania przepustów drogowych na trenie miasta Bielsko-Biała, gminy Jasienica oraz w miejscowościach: Bystra, Bujaków oraz Szczyrk. Ponadto strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic budynków jednorodzinnych w Bielsku-Białej przy ulicy Groniczek oraz Dębowiec, a także w Bujakowie.

 • 14.05, godz. 21.00

W czasie kontroli poziomu wody na rzece w miejscowości Iłownica stwierdzono, że część wału przeciwpowodziowego jest uszkodzona. Uszkodzenie polegało na osuwaniu i podmywaniu ziemi na odcinku około 20 metrów. W uzgodnieniu z Wójtem gminy Jasienica przystąpiono do zabezpieczenia uszkodzonego odcinka wału.

Naprawy dokonano za pomocą drewnianych słupów wbijanych wzdłuż brzegu rzeki, a następnie przeplataniu pomiędzy nimi gałęzi brzozy. Umocnienie miało na celu zabezpieczenie brzegu przed dalszym wymywaniem przez wodę i osuwaniu ziemi. Całość utworzonych zabezpieczeń wzmocniona została stalowym drutem i workami z piaskiem. Do zabezpieczenia wału użyto około 400 sztuk worków z piaskiem.

 • 14.05, godz. 14.00

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult wprowadził na terenie miasta Bielska-Białej pogotowie przeciwpowodziowe.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.