Wiadomości

  • 12 maja 2014
  • wyświetleń: 6870

Złożyli przyrzeczenia celibatu

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił w katedrze w Bielsku-Białej święceń diakonatu czternastu alumnom, kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Hierarcha był w latach 2004-2011 ojcem duchownym w seminarium, a od 2011 do czasu wyboru na biskupa diecezji pełnił urząd rektora tej placówki. Były to pierwsze święcenia kleryków, jakich ordynariusz udzielił w swej kilkumiesięcznej posłudze pasterskiej.

kościół ksiądz
Diecezja bielsko-żywiecka ma 14 nowych diakonów · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia dobrej nowiny dostali od ordynariusza księgę Ewangelii.

Na zakończenie Mszy świętej nowo wyświęceni diakoni przekazali ordynariuszowi wraz ze swymi podziękowaniami rocznikową stułę, będącą znakiem ich oddania i posłuszeństwa. Na stule umieszczone zostały symetrycznie figury Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz patrona rocznika św. Jan Maria Vianneya.

Nowymi diakonami diecezji bielsko-żywieckiej zostali: Paweł Czajka z Jarosławia w archidiecezji przemyskiej, Marcin Gajzler z parafii Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu, Miłosz Grygierczyk z parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach, Kamil Kuchejda z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, Piotr Maślanka z parafii Niepokalanego Serca NMP w Mesznej, Krzysztof Pawełczyk z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, Piotr Rajda z parafii św. Św. Macieja w Andrychowie, Marcin Samek z parafii NSPJ w Kętach, Ariel Stąporek z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach, Paweł Ściskała z parafii św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich. Paweł Tomala parafii NSPJ w Soli, Adrian Trzopek z parafii św. Józefa Robotnika w Ujsołach, Paweł Wawak z parafii Narodzenia NMP w Porąbce i Karol Żółciński z parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.