Wiadomości

  • 7 maja 2014
  • wyświetleń: 4120

Rajd upamiętnił żołnierzy NSZ

Po raz już 10. uczestnicy Rajdu "Bartka" przemierzyli Beskidy, by upamiętnić żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jubileuszowy Rajd imienia kapitana Henryka Flame odbył się tradycyjnie w dniach 2-3 maja na trasie Bielsko-Biała - Wisła.

W tegorocznej edycji, udział wzięło prawie 60 osób. Zapisywali się uczestnicy z całego kraju: ze Szczecina, Lublina, Nowego Sącza, Żyrardowa, Ełku, Żywca, Czechowic-Dziedzic i oczywiście Bielska-Białej. Byli wśród nich strzelcy, członkowie grup rekonstrukcji historycznej, członkowie Związku Żołnierzy NSZ, uczniowie szkół i inni sympatycy idei "żołnierzy wyklętych".

rajd bartka 2014
Rajd Bartka 2014 · fot. arch. organizatora


2 maja odbył się etap górski, wiodący szlakami Beskidu Śląskiego, spod Szyndzielni do Wisły Jawornika. Wędrowcy kilkudziesięciokilometrową trasę pokonali w ok. 12 godzin. Dopisywało zarówno dobre samopoczucie, jak i pogoda, dzięki czemu wszyscy dotarli bez przeszkód do celu. W Wiśle Jaworniku na zmęczonych Rajdowiczów czekała strzelecka grochówka oraz ognisko, przy którym do późnych godzin nocnych pieczono kiełbasy oraz śpiewano patriotyczne pieśni.

Następnego dnia, uczestnicy Rajdu i przybyli goście uczcili 68. rocznicę spektakularnej defilady żołnierzy "Bartka" przez Wisłę. W 1946 roku, dla uczczenia zakazanej przez komunistów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, żołnierze NSZ zeszli z Baraniej Góry i na oczach funkcjonariuszy "władzy ludowej" zajęli miasto. Defiladę, na białym koniu, prowadził Jan Przewoźnik ps "Ryś", zastępca "Bartka".

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.