Wiadomości

  • 7 maja 2014
  • 13 maja 2014
  • wyświetleń: 8560

Prezydencka wizyta w Bielsku

W minioną niedzielę Prezydent RP odwiedził nasze miasto. Bronisław Komorowski wykorzystał rowerową scenerię, aby podpisać nowelizację ustawy o prawie wodnym. Po jej uprawomocnieniu rowerzyści będą mogli korzystać z wałów rzek.

Na zaproszenie radnej Grażyny Staniszewskiej, która od lat zabiegała o nowelizację uchwały, Prezydent RP przyjechał do Bielska-Białej. Bronisław Komorowski parafował dokument w scenerii 36. Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego.- Bardzo się cieszę, że mogę w takich szczególnych okolicznościach podpisać nowelizację ustawy o prawie wodnym. Cieszę się, że ta ustawa będzie dobrze działała na rzecz zwiększenia dostępności szlaków wodnych - mówił Prezydent przed podpisaniem ustawy.

Po uprawomocnieniu się nowelizacji wały przeciwpowodziowe zostaną udostępnione rowerzystom. Dotychczas za jazdę po nich groziła kara grzywny. Ustawa ma nakłonić samorządowców, aby właśnie na wałach przeciwpowodziowych rzek budować nowe ścieżki rowerowe.

- Jest wspólny zamysł, aby ścieżka rowerowa na wale Wisły połączyła całą Polskę. Od rezydencji prezydenta w Wiśle być może do rezydencji w Juracie, ale słowo honoru nie to było celem mojego działania przy tej ustawie - dodał Bronisław Komorowski.

-----

Artykuł z dnia 7 maja 2014 r.:

Bronisław Komorowski pojawi się w Bielsku-Białej podczas uroczystego startu 36. Rodzinnego Rajdu Rowerowego. W trakcie wizyty w stolicy Podbeskidzia Prezydent podpiszę ustawę, która ma ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych.


Zaproszenie na 36. Rodzinny Rajd Rowerowy trafiło do Prezydenta Bronisława Komorowskiego od radnej Grażyny Staniszewskiej.

- Pracowałam w zespole Prezydenta ds. nowelizacji prawa wodnego i byłam w ekipie, która reprezentowała Kancelarię Prezydenta w Sejmie i Senacie. Ustawa przeszła i będzie podpisana w Bielsku-Białej - mówi Grażyna Staniszewska.

Zmiany w ustawodawstwie przyczynią się m.in. do budowy Wiślanej Trasy Rowerowej wzdłuż wałów wodnych, ułatwi to budowę dróg rowerowych oraz wyznaczanie szlaków turystycznych m.in. wzdłuż rzek, a także korzystnie wpłyną na rozwój turystyki rowerowej na wielu nowych, atrakcyjnych krajobrazowo trasach.

Ponadto samo użytkowanie wałów przeciwpowodziowych do jazdy rowerem stanie się zgodne z prawem. W myśl dotychczas obowiązujących przepisów było to zabronione i groziło grzywną lub naganą.

Podpisanie ustawy odbędzie się nad Białą o godz.9.30, nieopodal ratusza. Prezydent przy okazji otworzy jedną z największych imprez rowerowych w Polsce, jaką od kilkunastu lat są Rodzinne Rajdy Rowerowe.

- Prezydent niestety nie weźmie udziału w rajdzie, ponieważ ciągle jest po kontuzji nogi, której doznał w rejonie Wisły. Niemniej cieszy nas sama obecność na rajdzie głowy państwa - kończy Grażyna Staniszewska.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.