bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 2321

Rodzina Wojtyły w drodze do Rzymu

Z Czańca na uroczystości kanonizacyjne wyruszyła 25 kwietnia ponad 50-osobowa grupa pielgrzymów, wśród których są m.in. krewni bł. Jana Pawła II. Parafia czaniecka pw. św. Bartłomieja chlubi się tym, że tu przechowywane są najstarsze dokumenty związane z rodem Wojtyłów.

Wśród ponad pół setki pielgrzymów, którzy wsiedli do autokaru po Mszy św. w czanieckim kościele pw. św. Bartłomieja, jest trzech kapłanów oraz wierni z okolicznych parafii dekanatu kęckiego. Jest także sześcioosobowa grupa z rodu Wojtyłów. Oprócz byłego dyrektora Gimnazjum im. kardynała Karola Wojtyły w Czańcu i bliskiego kuzyna papieża - Jana Wojtyły, i jego brata Michała, w pielgrzymkę do Rzymu wyruszyli także papiescy kuzynowie: Bronisława Byrdziak z mężem Sylwestrem, a także Karolina Rodak i Helena Kowalska.

rodzina Wojtyły
Mieszkający obecnie w Kętach Bronisław jest synem Franciszka Wojtyły, który był kuzynem Karola Wojtyły seniora, ojca błogosławionego Jana Pawła II. · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Bronisława Byrdziak, z domu Wojtyła, córka Bronisława, najstarszego żyjącego kuzyna Jana Pawła II, nie ukrywa wzruszenia. „ Dziękuję Bogu za to, że będą mogła być tego dnia w Rzymie. Ale papieżowi dziękować będzie tego dnia cały świat, także ci, którzy zostają w domach, tak jak mój niepełnosprawny tato, kuzyn papieża” - mówi i podkreśla, że 90-letni ojciec jest szczęśliwy, że dożył chwili kanonizacji swego wielkiego kuzyna.

pielgrzymka
W piątek z Czańca ruszyła pielgrzymka do Rzymu · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Proboszcz czanieckiej parafii ks. prałat Stanisław Śmietana przypomina, że jest szereg dowodów na to, że Jan Paweł II był związany z parafią czaniecką. Przypomina o tym też specjalna tablica pamiątkowa zamontowana w kościele z cytatem Karola Wojtyły: „Jestem związany z parafią cz niecką przez moich pradziadów”.

Słowa te miał wypowiadać przyszły papież przy okazji niektórych uroczystości ślubnych z udziałem swoich krewnych. Jest także zachowany dokument. Ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła miał się pojawić 23 maja w 1974 roku w Czańcu z okazji inauguracji Roku Świętego w parafii. Ponieważ nie mógł przyjechać, przesłał do parafian list, który przywiózł w zastępstwie arcybiskupa Krakowa bp Albin Małysiak. W liście przyznał, że z parafią czaniecką związany jest przez swoich pradziadów.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.