bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 3810

Pamiętali o Powstaniu w Getcie

19 kwietnia przypada 71. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. W całej Polsce obchodzimy tę datę jako Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałania Zbrodni Przeciwko Ludzkości. Uczniowie ZSO wzięli udział w akcji upamiętniającej historyczne wydarzenie.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych wraz z nauczycielką - Anną Świstak przy współpracy z Bielską Gminą Wyznaniową Żydowską wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma ona na celu upamiętnienie ofiar Holocaustu, w szczególności zaś bohaterów powstania w getcie warszawskim.

żonkile
Pamiętali o Powstaniu w Getcie Żydowskim · fot. Zespół Szkół Ogrodniczych


Grupa młodzieży z Ogrodnika przeszła ulicami Bielska-Białej, rozdając przechodniom żywe oraz papierowe żonkile będące symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Do kwiatów dołączyliśmy ulotki przygotowane przez uczniów naszej szkoły przypominające o ludziach, którzy żyli w naszym mieście i zostali wymordowani przez nazistów w czasie II wojny światowej. W szczególności zależy nam bowiem na upamiętnieniu Żydów z Bielska i Białej, ich tragicznych wojennych losów.

Po drodze odwiedziliśmy kilka instytucji: wspierający nas Miejski Zarząd Oświaty, Galerię BWA, Teatr Lalek „Banialuka”. Zakończyliśmy pod tablicą pamięci umieszczoną w miejscu dawnej bielskiej Synagogi , gdzie również pozostawiliśmy symboliczny kwiat.

Mieszkańcy reagowali bardzo żywiołowo, większość osób solidaryzowało się z akcją, przypinając żółte żonkile do płaszczy i kurtek. Wiele osób -szczególnie starszych - chętnie rozmawiało z młodzieżą. Liczni bielszczanie słyszeli już o akcji i byli pozytywnie zaskoczeni, że odbywa sie ona również w Bielsku-Białej.

W ubiegłym roku uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych 19 kwietnia posadzili Drzewo Pamięci poświęcone dziecięcym ofiarom Holocaustu pod dawną szkołą żydowską przy ulicy Sempołowskiej. W tym roku - jeśli pogoda będzie bardziej sprzyjająca mamy zamiar obsadzić je wokół żółtymi żonkilami.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.