bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 1731

Sesja Sejmiku Śląskiego w Bielsku

W Sali Sesyjnej bielskiego Ratusza odbyła się XLIX Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Sesje poza siedzibą Sejmiku to jeden ze sposobów zapoznania się ze specyfiką i potrzebami subregionów województwa oraz przybliżenia pracy samorządu szczebla wojewódzkiego społecznościom regionalnym.

W trakcie sesji radni przyjęli uchwałę związaną ze zbliżającą się kanonizacją papieża Jana Pawła II. To ukłon i hołd sejmiku oddany temu wielkiemu człowiekowi, największemu autorytetowi naszych czasów.

Dyskusja dotyczyła także roli uniwersytetów w rozwoju miast i regionu w kontekście inteligentnych specjalizacji i innowacji. Marszałek Mirosław Sekuła podsumował inwestycje województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem subregionu południowego.

Sesja Sejmiku Śląskiego odbyła się Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Część sesji była poświęcona jubileuszowi 60-lecia Polskiej Akademii Nauk na Śląsku. Z tej okazji okolicznościowe wystąpienia wygłosili prof. Jerzy Klamka, Prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach oraz prof. Andrzej Dworak, Dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. Profesor Dworak i kierowana przez niego instytucja zostali również uhonorowani Złotymi Odznakami Honorowymi za "Zasługi dla Województwa Śląskiego".

Radni zadecydowali o przyjęciu Strategii Rozwoju Systemu Transportu Województwa Śląskiego. Jej celem ma być stworzenie efektywnego systemu umożliwiającego sprawne przemieszczanie się mieszkańców regionu przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Przyszłość systemu transportu w regionie jest planowana m.in. przez pryzmat komunikacji autobusowej, tramwajowej, kolejowej i lotniczej. Strategia zawiera priorytetowe inwestycje, które mają zostać zrealizowane do 2030 roku. Na liście kluczowych projektów są m.in. budowa autostrady A1 z Pyrzowic do granicy z województwem łódzkim, obwodnica autostradowa Metropolii Górnośląskiej (A4), droga regionalna Racibórz-Pszczyna, kontynuacja budowy DTŚ z Katowic do Dąbrowy Górniczej. W strategii wymienione są też połączenia kolejowe i ewentualna rozbudowa lotnisk lokalnych i lądowisk przeznaczonych do celów biznesowych.

Radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Celem jest konsolidacja oferty programowej obu placówek, która ma ją wzmocnić i uatrakcyjnić. Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego może przyczynić się do marginalizacji Muzeum Górnośląskiego, funkcjonowanie obu placówek pod wspólnym szyldem ma wzmocnić potencjał obu instytucji.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.