bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 4386

Laparoskop w Pediatrycznym

Medyczna placówka lecząca dzieci z całego Podbeskidzia wzbogaciła się o laparoskop, dzięki któremu część zabiegów można wykonywać bezpieczniej i szybciej, a ból i blizny są po nich znacznie mniejsze.

Istota funkcjonowania laparoskopu sprowadza się do tego, że przy pomocy specjalnej rurki składającej się z teleskopu, kamery i źródła światła, przez małe nacięcie wykonywane z reguły w okolicy pępka, lekarze dostają się do wnętrza jamy brzusznej, a obraz z kamery wyświetlany jest na monitorze.

Laparoskop w Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- U dzieci metoda ta stosowana jest na przykład przy operacjach żylaków powrózka nasiennego u chłopców i torbieli jajników u dziewcząt, w operacjach przepuklin brzusznych lub pachwinowych czy w ostrych przypadkach chirurgicznych wymagających pilnej ingerencji w obręb jamy brzusznej. Stosujemy też laparoskopię zwiadowczą przy bólach brzucha - sprawdzamy wówczas, jaka jest tego bólu przyczyna - tłumaczy Piotr Starzak, specjalista chirurgii dziecięcej Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zwraca uwagę także na fakt, iż zastosowanie laparoskopii w ogólnym rachunku jest tańsze niż operowanie metodami tradycyjnymi. - Co prawda trzeba kupić, a potem serwisować odpowiednie urządzenia do laparoskopii ale z uwagi na skrócenie czasu zabiegów oraz skrócenie czasu rehabilitacji pacjenta, który w wielu przypadkach już kilka godzin po zabiegu może wracać do domu, metoda ta oznacza także wymierne oszczędności, co przy obecnej, trudnej sytuacji służby zdrowia, nie jest bez znaczenia - mówi dyrektor Ryszard Odrzywołek.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.