bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 marca 2014
  • wyświetleń: 6766

Powstanie mural Ireny Sendlerowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Na ścianie budynku przy ulicy Stojałowskiego 19 powstanie mural poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej. Będzie on jednym z kilku, które zostaną zrealizowane w różnych polskich miastach w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacji Klamra.

Autorami projektu muralu w Bielsku-Białej są Małgorzata Rozenau oraz 3fala.art.pl. W Bielsku-Białej partnerami akcji są: Galeria Bielska BWA, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów o/Bielsko-Biała, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

mural irena sendler
Odsłonięcie muralu jest planowane na 15 maja. Tego dnia każdy będzie mógł odbić swoją dłoń na ścianie · fot. Małgorza Rozenau / 3fala.art.pl


To kolejny "pomnik" pamięci znanej działaczki społecznej w Bielsku-Białej. W 2012 roku na wniosek Młodych Socjalistów imieniem Ireny Sendlerowej nazwano rondu u zbiegu ulic Katowickiej i Mazańcowickiej.

Irena Sendlerowa (1910-2008) - polska działaczka społeczna i charytatywna, zasłużyła się szczególnie swoimi działaniami podczas wojny, kiedy przy pomocy swoich łączniczek i zaufanych ludzi gotowych poświęcić swoje życie udało się jej wyprowadzić z getta warszawskiego około 2500 dzieci i umieścić je prywatnych domach, sierocińcach, klasztorach i ochronkach. Od 1942 roku była członkiem Rady Pomocy Żydom.

W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Postanowieniami Prezydenta RP została odznaczona: Orderem Orła Białego (2003), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996).

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj