bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 marca 2014
  • wyświetleń: 4655

W pół godziny do Katowic?

Jeszcze w tej dekadzie powinniśmy doczekać się skrócenia czasu przejazdu pociągów z Katowic do Bielska-Białej - informuje autor blogu inwestycje.blog.bielsko.pl

3,5 roku temu rozważano trzy warianty rozbudowy linii kolejowej E65 przebiegającej przez Bielsko-Białą. PKP zdecydowały się na wariant 1, czyli na modernizację linii z dostosowaniem do maksymalnej prędkości 160 km/h dla składów osobowych (z krótkimi odcinkami z ograniczeniami prędkości). W ramach tego wariantu nieznacznie dostosowane mają zostać stacje na całej długości trasy - m.in. Bielsko-Biała Północ, Bielsko-Biała Główna.

pociąg, koleje śląskie
Aktualnie pociągi z Katowic do Bielska-Białej pokonują trasę w ponad godzinę · fot. bielsko.info


Jeszcze we wrześniu tego roku ma zostać wydana decyzja środowiskowa, a w październiku 2015 decyzja lokalizacyjna. Studium wykonalności powinno być gotowe do grudnia 2015. Po jego wykonaniu, w 2016 roku, PKP planuje ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu budowlanego, a następnie, po opracowaniu odpowiedniej dokumentacji - przetargu na budowę. Inwestycja będzie realizowana przy zaangażowaniu środków z Unii Europejskiej.

Na pozostałym odcinku E65, na odcinku od Bielska-Białej do granicy w Zwardoniu, do roku 2020 planuje się wykonanie jedynie mniejszych prac rewitalizacyjnych.

Po wykonaniu prac modernizacyjnych na całym odcinku Katowice - Bielsko-Biała, zgodnie z wyliczeniami podróż z między tymi ośrodkami (łącznie z postojami w Tychach, Pszczynie i Czechowicach-Dzidziach) składami Pendolino powinna trwać od 31 do 39 minut.

ab / bielsko.info, źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.