bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2014
  • wyświetleń: 5360

Kartka A4 może uratować życie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

Akcja ratownicza związana z bezpiecznym dotarciem do poszkodowanych w wypadkach drogowych to duże wyzwanie dla zespołu ratowniczego. Okazuje się, że działania służb ratunkowych może przyspieszyć zwykła kartka papieru.

8 stycznia 2014 roku komendant główny PSP - gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - Jakub Faryś oraz prezes Związku Dealerów Samochodów - Marek Konieczny podpisali list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w celu zwiększenia skuteczności prowadzonych działań ratowniczych.

wypadek
Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent · fot. kartyratownicze.pl


Podstawowym celem akcji jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawa bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki. Gdy liczy się każda sekunda, karta taka może uratować życie skracając czas prowadzenia akcji ratowniczej nawet o 30 procent.

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, zbiornika paliwa czy też gazowych napinaczy pasów. Po polskich drogach jeżdżą setki modeli samochodów, a każdy ma w innym miejscu istotne dla szybkiego przeprowadzenia akcji elementy, takie jak np. wzmocnienia karoserii, gazowe naboje do „wyrzutu” poduszek powietrznych, akumulator itp.. Gdy strażak specjalnymi nożycami natknie się na takie wzmocnienie lub nabój gazowy może uszkodzić sprzęt ratowniczy lub ulec wypadkowi. W wielu przypadkach znalezienie i odłączanie akumulatora też nie jest łatwe.

Jeśli kierowca będzie miał oznaczony swój pojazd nalepką informującą o posiadaniu w pojeździe karty ratowniczej to Zespół Ratowniczy będzie wiedział jak najszybciej, najsprawniej wydostać poszkodowanego/poszkodowanych z pojazdu. Karta ratownicza zawsze umieszczana jest za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy (tam też będą jej szukać Zespoły Ratownicze). Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu właśnie służy umieszczenie w samochodzie specjalnej nalepki. Nalepka przyklejona powinna być od wewnątrz (dolny lewy róg przedniej szyby od strony kierowcy).

Więcej informacji o kartach, jak je zdobyć i gdzie oraz wzory kart dla poszczególnych marek i modeli samochodów w serwisie internetowym www.kartyratownicze.pl.

ab / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj