bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 25 lutego 2014
  • wyświetleń: 1629

Odznaka dla luterańskiego biskupa

Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego" otrzymał bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Odznaka jest uznaniem ofiarnej pracy luterańskiego duchownego dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, w tym także jego zaangażowania ekumenicznego. - Jestem tylko małym człowiekiem, który - tak mi się wydaje, zawsze zna swoje miejsce w szeregu - powiedział zaskoczony odznaczeniem hierarcha, który dziś 24 lutego, obchodzi 40-lecie swej ordynacji.

bp anweiler
Biskup Paweł Anweiler został odznaczony honorową odznaką · fot. diecezja.bielsko.pl


63-letni bp Paweł Anweiler urodził się w Kaliszu 16 czerwca 1950 r. Ukończył w 1968 r. w Kaliszu I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka i rozpoczął studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, które ukończył z tytułem magistra teologii ewangelickiej w 1974 r.

Po egzaminie "pro venia concionadi" został ordynowany na pastora ewangelickiego przez bp. Andrzeja Wantułę w dniu 24 lutego 1974 r. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Kaliszu, następnie w Kępnie, w roku 1979 objął parafię w Częstochowie, gdzie w roku 1981 został wybrany jej proboszczem.

Od roku 1985 jest członkiem Synodu Kościoła. 24 listopada 1991 r. został wybrany przez Synod Diecezji Cieszyńskiej biskupem diecezjalnym tej diecezji. W roku 2002 synod diecezjalny wybrał bp. Anweilera na drugą kadencję (2002-2012) jako zwierzchnika diecezji cieszyńskiej. W 2011 bp Anweiler został wybrany na kolejną, trzecią kadencję urzędu biskupa diecezji cieszyńskiej.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.