Wiadomości

  • 15 lutego 2014
  • wyświetleń: 2886

Profesor Tanewski skończył 95 lat

13 lutego Zdzisław Tanewski, zasłużony obywatel naszego miasta, ukończył 95 lat. Z tej okazji muzyk został zaproszony do ratusza na spotkanie z prezydentem Jackiem Krywultem, który złożył jubilatowi gratulacje i najlepsze życzenia.

Muzyk, pedagog i harcerz całe życie poświęcił młodzieży i szerzeniu kultury muzycznej Bielska-Białej. Na jego temat powstała już praca magisterska, a bielska szkoła muzyczna zalicza go do grona swych najznakomitszych i długoletnich pedagogów.

tanewski
Profesor Tanewski skończył 95 lat · fot. UM Bielsko-Biała


Zdzisław Tanewski urodził się w Białej w roku 1919. Od dziecka wykazywał talent muzyczny, ale regularną naukę gry na fortepianie przerwała wojna, a ojciec był przeciwny karierze muzycznej, pragnąc, by syn poprowadził rodzinną drogerię. Pan Zdzisław cały czas muzykował, a w roku 1950 podpisał kontrakt jako akompaniator w bielskiej szkole muzycznej.

- Osobą, która uczyniła mnie nauczycielem, była prof. Władysława Markiewiczówna z konserwatorium w Katowicach. Po przesłuchaniu mnie oświadczyła - na karierę pianistyczną jest już za późno, ale może być pan bardzo dobrym nauczycielem i to były słowa, które zdecydowały o mej dalszej karierze - wspomina profesor Tanewski.

Kształcenie w tym kierunku zakończył w 1957 r. Otrzymał dyplom uprawniający go do nauki w szkołach muzycznych. Z. Tanewski nigdy nie ubiegał się o stanowiska i zaszczyty, a jedyną organizacją, do której należał, było ZHP, z którym jest związany od 1930 r. do dziś.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.