bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 stycznia 2014
  • wyświetleń: 5951

Wspomnienia bielszczan w książce

Rozstrzygnięto "Konkurs na wspomnienia o Bielsku-Białej", który został zorganizowany przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Tematyka konkursu obejmowała okres od 1945 roku aż do współczesności. Podczas symbolicznego podsumowania konkursu w Ratuszu z laureatami spotkał się prezydent Jacek Krywult.

Konkurs na wspomnienia o Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Celem konkursu było zebranie osobistych wspomnień z życia, pracy i problemów mieszkańców miasta i przyłączonych do Bielska i Białej w tym czasie okolicznych wiosek. Organizatorom zależało na opisach ciekawych wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym, kulturalnym, religijnym i sportowym, relacjach z zakładów pracy, miejsc zamieszkania, impresjach na temat wyglądu miasta i zmieniających się obyczajów, wzmiankach o sławnych bielszczanach, przeżyciach szkolnych, a także działaniach ówczesnych władz miejskich i partyjnych oraz stosunku mieszkańców wobec nich i ideologii komunistycznej.

Swoje wspomnienia nadesłało 19 osób. Konkurs został zdominowany przez opisy czasów szkolnych i zawodowych, w oderwaniu od życia miasta i jego problemów. Najlepsze z prac zostaną poddane obróbce redakcyjnej i będą jednym z rozdziałów w kontynuowanej książce pod tytułem „Bielsko-Biała w zwierciadle czasu”, która ukaże się w serii wydawniczej „Biblioteka Bielska-Białej” na przełomie 2014/15 roku.

Jury postanowiło nie przyznawać 1-wszej nagrody.

2-ga nagroda ex aequo:
Kazimiera Pyka
Konrad Korzeniowski
Józef Figiel

3-cia nagroda ex aequo:
Barbara Gotkowska
Ryszard Iskra
Franciszek Legoń

Wyróżnienia:
Kazimierz Opyrchał
Marian Kasprzyk
Tadeusz Białoń

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.