bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2014
  • wyświetleń: 4986

Uczelnia pamięta o ofiarach pożaru

Rektor prof. Ryszard Barcik wraz z władzami Akademii Techniczno-Humanistycznej złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym dziewięciu żołnierzy, tragicznie zmarłych podczas gaszenia pożaru w Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r.

- Składamy im hołd, bo nie wahali się narażać życie walcząc o ugaszenie pożaru. Społeczność akademicka pamięta o tych bohaterskich żołnierzach - powiedział rektor podczas złożenia kwiatów.

Uczelnia z samym pożarem i jego gaszeniem nie miała nic wspólnego, przejęła jednak teren po jednostce wojskowej, w której służyli zmarli żołnierze. Cała jednostka, nr 3131, Batalion Piechoty Obrony Terytorialnej Kraju z Bielska-Białej, brała wtedy udział w gaszeniu pożaru.

ath pomnik
Uczelnia pamięta o ofiarach pożaru · fot. ATH Bielsko-Biała / Mirosław Łukaszuk


Akcja gaśnicza trwała cztery dni - od 26 do 29 czerwca 1971 r. Pożar pochłonął w sumie 37. ofiar. W 1972 r. na terenie jednostki stanął pomnik, którym teraz Akademia się opiekuje. W 2011 r. Akademia Techniczno-Humanistyczna, wraz z innymi instytucjami i osobami powiązanymi z tamtymi tragicznymi wydarzeniami, obchodziła uroczyście 40-lecie pożaru.

Uroczyste złożenie kwiatów zazwyczaj odbywa się przy okazji inauguracji roku akademickiego, tym razem jednak trwały prace przy wymianie trotuaru, prowadzącego do pomnika. Remont nawierzchni zleciła firma Lotos Terminale, właściciel czechowickiej rafinerii.

ab / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.