bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2014
  • 9 stycznia 2014
  • wyświetleń: 3260

Książka o bielskich fortyfikacjach

Za nami:

9 stycznia (czwartek) odbędzie się promocja książki "Niemieckie fortyfikacje linii b2 z lat 1944-45. Imielin - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń".

książka, bielski fortyfikacje


Autorami publikacji są Dominik Kasprzak i Marcin Kasprzak, badacze i miłośnicy fortyfikacji, którzy w 2009 roku wydali książkę "Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej", opisującą polską przedwojenną pozycję obronną.

Książka opisuje około 100-kilometrowy fragment linii obronnej "b2", rozciągający się w pasie od Imielina przez Bielsko-Białą, Żywiec, aż do polsko-słowackiego pogranicza w pobliżu Zwardonia. Fortyfikacje b2-Stellung na tym obszarze dotychczas nie zostały poznane i opisane przez badaczy.

W książce zaprezentowano historię powstania linii b2, charakterystykę i przebieg pozycji, zagadnienia taktyczno-techniczne, budowle obronne oraz losy powojenne.

W pracy nie zabrakło miejsca na szczegółowy opis walk, jakie toczyły się w bezpośrednim sąsiedztwie opisywanej b2-Stellung (m.in. w Lipniku i Straconce) w pierwszych miesiącach 1945 roku.

Wśród wielu czarno-białych i kolorowych ilustracji, znaleźć można fotografie archiwalne i współczesne, archiwalne zdjęcia lotnicze, mapy, schematy i widoki perspektywiczne.

Na promocję książki zaprasza Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Początek o godzinie 17.00 w Książnicy Beskidzkiej.

lik / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.