bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 grudnia 2013
  • wyświetleń: 3800

Nowy bruk przed pomnikiem

Do końca roku potrwa remont chodnika i placyku przed pomnikiem żołnierzy, którzy 42 lata temu zginęli w czasie gaszenia pożaru w czechowickiej rafinerii.

Remont nawierzchni zleciła firma Lotos Terminale, właściciel czechowickiej rafinerii. - Choć nasza uczelnia z samym pożarem nie miała nic wspólnego, czcimy pamięć bohaterskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z żywiołem. Tradycyjnie przy okazji każdej inauguracji roku akademickiego składamy kwiaty pod pomnikiem - wyjaśnia rektor prof. Ryszard Barcik.

Akcja gaśnicza trwała cztery dni - od 26 do 29 czerwca 1971 roku. Pożar pochłonął 37. ofiar, w tym życie dziewięciu żołnierzy z Jednostki Wojskowej 3131 - Batalionu Piechoty Obrony Terytorialnej Kraju z Bielska-Białej. Aby uczcić pamięć poległych żołnierzy w 1972 r. na terenie jednostki postawiono pomnik z przedstawieniem ich wizerunków.

Wraz z przejęciem terenu jednostki wojskowej przez Filię Politechniki Łódzkiej pomnik dostał się pod opiekę uczelni. W 2011 r. Akademia Techniczno-Humanistyczna, wraz z innymi instytucjami i osobami powiązanymi z tamtymi tragicznymi wydarzeniami, obchodziła uroczyście 40-lecie pożaru.

ab / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.