bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2013
  • wyświetleń: 6392

Wspominamy tych, którzy zmarli

W tym szczególnym dniu wspominamy wszystkich zasłużonych dla miasta Bielska-Białej ludzi, którzy odeszli od nas w minionym roku.

Reklama

wszystkich świętych, znicz, znicze
Wspominamy tych, którzy zmarli


Otokar Balcy, + 11.12.2012
Radny III kadencji Rady Miejskiej (1998-2002), operator dźwięku przez lata związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W Studiu Filmów Rysunkowych tworzył udźwiękowienie takich produkcji jak m.in.: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Pampalini, łowca zwierząt”. Był aktywnym członkiem stowarzyszeń wielbicieli samochodów zabytkowych i uczestnikiem rajdów takich pojazdów.

Marian Wantoła, + 01.01.2013
Pan Marian przez 47 lat pracował w Studiu Filmów Rysunkowych. Potem, już na emeryturze także współpracował z bielskim studiem. Był jednym z animatorów, ludzi którzy ożywiali postacie stworzone przez innych. Jego ulubionym bohaterem był Reksio, ale animował wiele innych: Bolka i Lolka, kapitana Klipera, czy profesorka Nerwosolka. W listopadzie animator trafił do szpitala z zapaleniem płuc. Zmarł 1 stycznia w szpitalu w Wilkowicach.

Edward Jabłoński, + 19.03.2013
W 2002 roku został wiceprezesem Zarządu SITA Zakładu Oczyszczania Miasta w Bielsku-Białej, a od 2003 roku pełnił funkcję jej prezesa. Pod Jego rządami bielska spółka nie tylko powiększyła obszar swego działania, ale uzyskała także wysoka rentowność. Dobra kondycja ekonomiczno-finansowa pozwoliła m.in. na wymianę znacznej części taboru oraz rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, związanego z budową nowego zaplecza technicznego.

Bolesław Gaj, + 23.05.2013
Bolesław Gaj był znaną w naszym mieście postacią, osobą powszechnie szanowaną i cenioną, zwłaszcza wśród działaczy samorządu gospodarczego na Podbeskidziu. Swoimi inicjatywami wspierał rozwój przedsiębiorczości w Bielsku-Białej i całym regionie. Przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu spółki UNION-VIS, która wspierała finansowo działalność szpitali, placówek oświatowych i domów kultury, a także była mecenasem wielu imprez kulturalnych i sportowych.

Petr Nosalek, + 16.06.2013
Czeski reżyser, twórca wielu znakomitych przedstawień zrealizowanych w Teatrze Lalek Banialuka, w tym „Małej Syrenki”, której premiera odbyła się 24 lutego 2013 roku. Także juror Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Był człowiekiem o wielkim sercu i przyjacielem wielu Polaków.

Jan Nehrebecki, + 13.07.2013
Jan Nehrebecki urodził się w 1951 roku, syn Władysława Nehrebeckiego, polskiego reżysera i twórcy filmów animowanych. Pierwowzór postaci Bolka z serialu animowanego „Bolek i Lolek”. Był tłumaczem przysięgłym języka angielskiego.

Ignacy Sanak, + 06.08.2013
Kompanijny kierował strzeleckimi strukturami powiatowymi w Białej w latach 1932-1937, był uczestnikiem kampanii wrześniowej - jako adiutant gen. Boruty-Spiechowicza, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Za walkę z okupantem został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku minister obrony narodowej nadał mu stopień podpułkownika Wojska Polskiego.

Piotr Wala, + 22.10.2013
Przygodę ze sportem wyczynowym zaczął od narciarstwa alpejskiego, ale ostatecznie poświęcił się skokom narciarskim odnosząc znaczne sukcesy. W sezonie 1961/62 zadebiutował w Turnieju Czterech Skoczni zajmując w klasyfikacji generalnej 16. miejsce. W kolejnych latach kariery jeszcze czterokrotnie występował w tym najbardziej prestiżowym turnieju narciarskim. W 1964 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku, zajmując 15. i 22. miejsce. Reprezentował Polskę także na mistrzostwach świata w Zakopanem w 1962 roku i w Oslo w 1966 roku. Był trzykrotnym mistrzem, czterokrotnym wicemistrzem i dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw Polski.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.