Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 października 2013
  • 1 listopada 2013
  • wyświetleń: 4114

Wyłudzili 50 milionów złotych!

Policjanci oraz prokuratorzy zatrzymali kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej leasingi na zakup maszyn budowlanych, drogowych, linii produkcyjnych i luksusowych samochodów.

W ostatnich dniach śledczy zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 36 - 59 lat, mieszkańców województwa łódzkiego. Podejrzani usłyszeli zarzuty przestępstw, za które może im grozić nawet do 10 lat więzienia. We wtorek wobec trzech z nich sąd zastosował tymczasowe areszty. Dwóm pozostałym prokurator zakazał opuszczania kraju, zatrzymał ich paszporty oraz zastosował wobec nich poręczenia majątkowe.

Działalność grupy przestępczej, w skład której wchodzili zatrzymani polegała na posługiwaniu się sfałszowaną dokumentacją. Zabezpieczeniem ewentualnych przyszłych roszczeń miały być przedmioty leasingu, np.: linia technologiczna, sprzęt budowlany, specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz luksusowe samochody.

Przestępczy proceder trwał od 2008 roku i polegał na uzyskiwaniu środków na pozyskanie nieistniejących maszyn czy urządzeń. Często te same urządzenia lub pojazdy podstawiane były wielokrotnie do różnych leasingów. W przypadku kontroli podmieniane były jedynie tabliczki identyfikujące dany przedmiot. Sprawcy pozorowali też sprzedaż przedmiotów leasingu poprzez nawet kilkunastokrotne podbijanie ich wartości. Ponadto używali specyficznego nazewnictwa przedmiotów, np. zwykła minikoparka na fakturach stawała się specjalistycznym urządzeniem do wykopów, przez co pozornie wielokrotnie wzrastała jej wartość.

Ustalono, że w przestępczy proceder zaangażowanych było około 100 podmiotów gospodarczych z całej Polski, a firmą wiodącą była jedna ze spółek z Bielska-Białej. Współpracujące ze sobą firmy pozorowały wysokie zyski poprzez transfery dużych kwot. Umowy zawierano przez podstawione osoby. W tym celu w różnych hospicjach, czy środowisku pospolitych przestępców wyszukiwano osoby w podeszłym wieku lub złym stanie zdrowia, którym „sprzedawano” udziały spółek. Sprawcy przepisywali udziały płacąc za nie od 1.000 do 2.000zł. Trzej tak pozyskani „prezesi” już nie żyją.

Do tej pory zatrzymano 16 osób w wieku od 27-59 lat, którym przedstawiono łącznie 130 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów w celu wyłudzenia leasingów oraz oszustw w stosunku do mienia wielkiej wartości. Łączna suma spowodowanych przez nich strat wynosi około 50.000.000 złotych.

10 z zatrzymanych decyzją bielskiego Sądu Rejonowego na wniosek Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostały zastosowano środki wolnościowe: dozory, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów oraz poręczenia majątkowe. Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości blisko 1.000.000 złotych.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.