Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 października 2013
  • wyświetleń: 4511

Zmarł Franciszek Dzida

Najbardziej znany polski filmowiec-amator zmarł dziś w Bielsku-Białej. 17 października Franciszek Dzida skończyłby 67 lat...

Franciszek Dzida
fot. www.super-nowa.pl


Franciszek Dzida urodził się w Chybiu. W wojsku ukończył kurs kinooperatorski i po powrocie do rodzinnej miejscowości pracował w miejscowym kinie. W 1969 roku założył Amatorski Klub Filmowy "Klaps", do którego przyjeżdżali sławni filmowcy. Rok później debiutował filmem "Osty".

Historia Franciszka Dzidy zafascynowała Krzysztofa Kieślowskiego. Założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" stał się pierwowzorem głównego bohatera w słynnym filmie "Amator".

Franciszek Dzida - reżyser, scenarzysta, operator filmowy i plastyk - w ciągu kilkudziesięciu lat nakręcił ponad 70 filmów, zdobył za nie wiele nagród i wyróżnień. W jego produkcjach niejednokrotnie występowali aktorzy zawodowi: Piotr Machalica, Anna Guzik, Cezariusz Chrapkiewicz, Grzegorz Sikora i Tomasz Lorek. Przez wiele lat Franciszek Dzida był pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dwa lata temu przeszedł na emeryturę.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.