Wiadomości
- 10 października 2013
- wyświetleń: 5730
Zmarł Franciszek Dzida
Najbardziej znany polski filmowiec-amator zmarł dziś w Bielsku-Białej. 17 października Franciszek Dzida skończyłby 67 lat...

Franciszek Dzida urodził się w Chybiu. W wojsku ukończył kurs kinooperatorski i po powrocie do rodzinnej miejscowości pracował w miejscowym kinie. W 1969 roku założył Amatorski Klub Filmowy "Klaps", do którego przyjeżdżali sławni filmowcy. Rok później debiutował filmem "Osty".
Historia Franciszka Dzidy zafascynowała Krzysztofa Kieślowskiego. Założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" stał się pierwowzorem głównego bohatera w słynnym filmie "Amator".
Franciszek Dzida - reżyser, scenarzysta, operator filmowy i plastyk - w ciągu kilkudziesięciu lat nakręcił ponad 70 filmów, zdobył za nie wiele nagród i wyróżnień. W jego produkcjach niejednokrotnie występowali aktorzy zawodowi: Piotr Machalica, Anna Guzik, Cezariusz Chrapkiewicz, Grzegorz Sikora i Tomasz Lorek. Przez wiele lat Franciszek Dzida był pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dwa lata temu przeszedł na emeryturę.
ZOBACZ TAKŻE
[FOTO] Razem kibicowaliśmy Mai Chwalińskiej na bielskim Rynku
Biskup Roman Pindel udzielił dyspensy na piątek 5 czerwca
Gorący tematPrzeszła do historii! Maja Chwalińska wicemistrzynią French Open - Rolanda Garrosa!
Brązowy medal Justyny Olmy z Bielska-Białej na JBL Triathlon Sieraków 2026
Bielszczanin mistrzem Polski w boksie kadetów. 16-latek wygrał jednogłośnie!
Gorący tematMaja Chwalińska przełamuje barierę w Paryżu: 3. runda Roland Garros i debiut w TOP100 WTA
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.










