bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 września 2013
  • 21 września 2013
  • wyświetleń: 3956

Walka bielszczan ze smrodem

Bielszczanie, którzy mieszkają w najbliższej okolicy Zakładu Gospodarki Odpadami, skarżą się na smród. Grupa radnych interpelowała w tej sprawie na sesji rady miejskiej.

wysypisko śmieci, ZGO
Wysypisko w Bielsku-Białej · fot. google.com


Tematykę smrodu poruszyła m.in. radna Grażyna Staniszewska. - Po raz kolejny zwracam się z prośbą o podjęcie skutecznych działań na rzecz ograniczenia wydzielania się smrodu z sortowni odpadów przy ul. Krakowskiej 315. W lipcu po zmianie systemu odbioru śmieci smród stał się nie do zniesienia już nie tylko dla mieszkańców posesji bezpośrednio sąsiadujących z Zakładem Gospodarki Odpadami, ale nawet dla przejeżdżających w samochodach z zamkniętymi oknami - pisze w swojej interpelacji niezrzeszona radna.

Z bliźniaczą interpelacją zgłosił się radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Puda. - Wszelkie interwencje w ZGO w przedmiotowej sprawie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a wcześniejsze zapewnienia co do poprawy sytuacji w zakresie ograniczenia emisji nieprzyjemnego zapachu okazały się jedynie obietnicami - irytuje się radny PiS-u. Podobna tematykę w swojej interpelacji przedstawił jeszcze radny Andrzej Gacek.

Zastępca prezydenta miasta Waldemar Jędrusiński tłumaczy, że ogromne znaczenie w tej sprawie ma właściwa segregacja odpadów przez mieszkańców Bielska-Białej. - Główną przyczyna nasilenia się fetoru jest spowodowana wzrostem ilości odpadów mokrych bezpośrednio trafiających do kompostowni z ok. 200 ton w miesiącu lipcu do 2000 ton w miesiącu sierpniu. Odpady te z uwagi na silne zanieczyszczenia innymi rodzajami odpadów typu gruz, kamienie, szkło, plastik są trudne do skompostowania. Sytuacja powinna się poprawić, gdy mieszkańcy miasta będą zgodnie z zaleceniami segregować odpady - odpowiada na interpelacje radnych.

Waldemar Jędrusiński wymienia także szereg działań, które już zostały podjęte w celu zniwelowania fetoru. - Nasadzono około 1000 sztuk drzew w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, przykryto osadnik i zbiornik retencyjny ścieków technologicznych, wprowadzono technologię podczyszczania ścieków technologicznych z procesu kompostowania, zakupiono i rozmieszczono na terenie zakładu żele dezodoryzacyjne, wprowadzono odsysanie powietrza ze zbiorników odcieku w kompostownik - to tylko kilka z usprawnień, które mają przyczynić się do zmniejszenia uciążliwości Zakładu Gospodarki Odpadami.

Dodatkowo do końca roku przewidziane są kolejne inwestycje, m.in. montaż systemu do dezodoryzacji chemicznej na samojezdnej przerzucarce do kompostu, zakup dwóch urządzeń mobilnych do rozprowadzania roztworu dezodorantu oraz przebudowa systemu kanalizacji w celu przejęcia i skierowania zwiększonej ilości odcieków z odpadów mokrych.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.