bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 września 2013
  • 8 września 2013
  • wyświetleń: 2445

Spacer po Cygańskim Lesie

Za nami:

Czym dla mieszkańców była kultowa restauracja Gensera? Dlaczego strażacy zamienili austriackie mundury na polskie? To zaproszenie na wycieczkę inną, niż dotychczasowe.

- Trasa wycieczki wiedzie terenami rzadko odwiedzanymi i w zasadzie mało znanymi. Dzięki prowadzonym od kilku lat pracom badawczym odkryliśmy wiele ciekawych informacji, dokumentów i zdjęć, które chcemy pokazać - mówi Jacek Zachara ze stowarzyszenia Olszówka, jeden z przewodników niedzielnej wycieczki po Cygańskim Lesie.

To już piąty sezon bezpłatnych wycieczek po Cygańskim Lesie, dzielnicy willowej Bielska-Białej. Jak mówią organizatorzy, takie weekendowe spotkania przynoszą kolejne odkrycia. - Dokumenty przeglądaliśmy w różnych miejscach, m.in. w archiwum. Udało nam się dotrzeć do wielu osób, które takie posiadają. Podczas wycieczek po Cygańskim Lesie prowadzący też może uczyć się od uczestników, wtedy także nawiązujemy ciekawe kontakty - mówi Zachara.

Wycieczkę będą prowadzić Jakub Krajewski i Zachara. - Opowiemy o pierwszym zakładzie przemysłowym w Bielsku, czyli istniejącym od XVI w. nieprzerwanie do lat 80. XX wieku tartaku książęcym. Zapoznamy się z fabryką i willą Zipsera. Do dziś funkcjonuje określenie Kolonia Terra- mówi Jacek Zachara.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 10.00. Start na pętli autobusowej nr 1 w Cygańskim Lesie. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne.

new / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.