bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2013
  • 4 września 2013
  • wyświetleń: 3734

Miasto będzie wypożyczać rowery

W Bielsku-Białej powstanie miejski system bezobsługowych wypożyczalni rowerowych. Radni przyjęli nowy projekt wieloletniej prognozy finansowej miasta, która zakłada, że w najbliższych latach na ten cel trafią niespełna 3 miliony złotych.

system rowerów miejskich
fot. Motilla / wikipedia.org


W planach urzędników jest utworzenie systemu polegającego na darmowym korzystaniu z roweru przez pierwsze 20 min. od momentu zalogowania się. Kolejne minuty będą płatne. Jednocześnie, każde kolejne logowanie po upływie 20 min. będzie darmowe co w praktyce daje możliwość całkowicie bezpłatnego korzystania z rowerów.

Kiedy można spodziewać się pierwszych konkretnych działań w kierunku realizacji inwestycji? - Przetarg w tym zakresie zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Natomiast sam system zostanie wdrożony wiosną przyszłego roku. Rowery funkcjonowałby w Bielsku-Białej w okresie wiosna-jesień, oczywiście w zależności od warunków pogodowych - tłumaczy na łamach Gazety "Region" Szymon Gąsowski z biura prasowego bielskiego Urzędu Miasta.

Pracownik ratusza nie chciał zdradzić jakie środki z budżetu miasta zostaną skierowane na to przedsięwzięcie. W wieloletniej prognozie finansowej na lata 2013-2017 zarezerwowano na ten cel blisko 3 mln zł. Pierwszy strumień pieniędzy powędruję na realizację tego zamierzenia w 2014 roku i wyniesie 744 tys. zł. W kolejnych latach będą wydatkowane identyczne kwoty.

Punkty bezobsługowych wypożyczalni będą zlokalizowane prawdopodobnie w następujących miejscach: pl. Ratuszowy, pl. Chrobrego, ul. Piastowska (Starostwo Powiatowe), ul. Tańskiego (os. Wojska Polskiego/uczelnia), ul. Konopnickiej (basen), pętla na ul. Babiogórskiej - os. Beskidzkie, os. Karpackie (nieopodal basenu), Złote Łany, pętla w Cygańskim Lesie, Błonia/ATH, dworzec PKS/PKP oraz okolice pl. Mickiewicza (ul. Michałowicza/Partyzantów).

Stacje zostały rozlokowane tak, aby były między nimi bezpieczne połączenia. Powędrują one ścieżkami rowerowymi, albo drogami jednokierunkowymi lub innymi ulicami o mniejszym natężeniu ruchu. Co ważne, szlak rowerowy musi być poprowadzony w tym przypadku tak, aby przebiegał po gruntach należących do gminy.

Być może wprowadzenie systemu wypożyczalni zmotywuje władze miasta do działań zmierzających do rozbudowy sieci ścieżek rowerowych. W Bielsku-Białej jest ich zaledwie 17 km. W tym roku na ten cel wyasygnowano 497 tys. zł, a do 2016 roku zaplanowano na inwestycje tego rodzaju ok. 1,5 mln zł.

Obecnie, nie bez kłopotów, budowana jest ścieżka rowerowa na ulicy ks. Kusia. Długość tego odcinka to 300 m. Pierwotnie ścieżka miała zostać oddana do użytku z końcem czerwca, lecz gmina rozwiązała umowę z wykonawcą i termin ten przełożono na wrzesień. Kolejny ciąg rowerowy, który być może jeszcze w tym roku zostanie przekazany użytkownikom jednośladów, powstanie wzdłuż rzeki Białej - na odcinku drogi technologicznej, która służy budowlańcom podczas generalnego remontu ulicy Grażyńskiego.

ab / bielsko.info, źródło: region.info.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.