bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2013
  • 3 września 2013
  • wyświetleń: 11358

X Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej

Loty, akrobacje, skoki ze spadochronem, strzały, wybuchy - tego wszystkiego nie zabrakło na lotnisku w bielskich Aleksandrowicach.

Na 10. jubileuszową edycję międzynarodowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy przyjechała słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team, specjalizująca się w pokazach symulowanych walk powietrznych. Pierwszy raz mieliśmy prawdziwą wojnę na lotnisku. Nie zabrakło stałych bywalców pikniku- na niebie swoje umiejętności prezentowali piloci zagraniczni- Jurgis Kairys i Uve Zimmermann oraz polscy- Jerzy Makula i Artur Kielak.

X Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


-W 2003 roku rozpoczęliśmy organizację pikniku, jako prekursorzy tego typu imprez na taką skalę. Głównym celem jest zachęcenie mieszkańców do obejrzenia działalności lotniczej. Cieszy to, że od tylu lat, niezmiennie na lotnisku goszczą całe rodziny. Do Bielska-Białej zjeżdżają świetni piloci i spadochroniarze z kraju i zagranicy - mówi Leszek Matuszek, prezes Aeroklubu Bielskie-Bialskiego.

W tłumie ludzi na aleksandrowickim lotnisku spotkaliśmy legendę skoków spadochronowych - Jacka "Azję" Brzezińskiego z sekcji spadochronowej Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. W tym roku niebo spowite było chmurami. Jak skacze się w takich warunkach?

-Chmury w skakaniu nie przeszkadzają, bo my latamy bokiem! Jak wyskakujemy, oblatujemy chmurę z drugiej strony i dopiero pod chmurą wychodzimy. Jak skoczek wyskakuje, to bardo miło jak widzi ziemię, bo może podjąć decyzję o skoku we właściwym miejscu, a nie zdziwić się - po wyjściu z chmury, że jest nad centrum miasta - wyjaśnia skoczek.

Dla Tomasza Spaczka przygoda ze skokami rozpoczęła się od składania modeli samolotów. Skoczek bielskiego aeroklubu praktycznie wychował się na lotnisku. (posłuchaj dźwięku)

Jubileuszowa 10. edycja międzynarodowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy przeszła do historii. Kolejna - 11. - już za rok.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.