bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 sierpnia 2013
  • wyświetleń: 4454

Krywult znów wygra w cuglach?

Portal wyborynaslasku.pl przeprowadził sondaż na temat preferencji wyborczych mieszkańców Bielska-Białej. Według uzyskanych wyników urzędujący prezydent miasta ma spore szansę wygrać wybory w 2014 roku.

Jacek Krywult


Celem portalu www.wyborynaslasku.pl jest prowadzenie analiz politologicznych, badań opinii społecznej oraz informowanie o preferencjach politycznych mieszkańców województwa śląskiego. Badanie w Bielsku-Białej zrealizowano w dniach 1-2 sierpnia br. na losowej grupie 543 mieszkańców Bielska-Białej, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach samorządowych w 2014 r. (na 971 zapytanych, co daje deklarowaną chęć głosowania na poziomie 55,92% - jest to wysoki rezultat - aczkolwiek Bielsko-Biała zawsze charakteryzuje się wyższą niż średnia - frekwencją wyborczą).

Badania zawierały dwa pytania. Pierwsze miało charakter otwarty i brzmiało „Na kogo by Pan/Pani zagłosował/a w wyborach prezydenckich - na prezydenta miasta Bielsko-Biała w 2014 roku?”. Badany mógł udzielić dowolnej odpowiedzi, która była zapisywana przez ankietera. Aż 54,33% głosów respondentów zebrał Jacek Krywult, urzędujący prezydent Bielska - Białej, który tę funkcję sprawuje od 2002 r. Ten bardzo dobry wynik koresponduje m.in. z wynikiem wyborczym z 2010 r., gdy J. Krywult uzyskał poparcie rzędu 75,71% głosów i zdecydowanie zwyciężył w pierwszej rundzie.

wybory1
fot. wyborynaslasku.pl


Pomiędzy wynikiem J. Krywulta, a pozostałymi kandydatami jest olbrzymia przepaść. Drugi na liście, poseł PiS S. Szwed uzyskał 8 wskazań (1,47%). Kolejne miejsca zajęli kontrkandydaci prezydenta Krywulta z wyborów prezydenckich z 2010 r. - kolejno - S. Pięta (PiS) - 4 wskazania, K. Michalski (PO) - 4 wskazania, Grażyna Staniszewska (Demokraci.pl) - 3 wskazania. Łączny wynik wskazań innych niż J. Krywult oraz „nie wiem” wyniósł niespełna 4%.

Drugie pytanie - miało charakter zamknięty i brzmiało „Na kogo by Pan/Pani zagłosował/a w wyborach prezydenckich - na prezydenta miasta Bielsko-Biała w 2014 roku - z podanych niżej kandydatów?”. Respondenci mieli wskazać jedną z przedstawionych opcji: Jacek Krywult, Kandydat PO, Kandydat PiS, Kandydat SLD, Kandydat Ruchu Palikota, Kandydat PSL, Kandydat PJN, Kandydat Solidarnej Polski, Kandydat KNP, RAŚ, Inny kandydat.

wybory2
fot. wyborynaslasku.pl


I w tym przypadku przypadku wyścig wyborczy rozstrzygnie się w pierwszej turze - zwycięży Jacek Krywult. W przypadku prezydenta - polepsza on notowania (w stosunku do pyt. 1) - o 3,5%. Nie jest to duży wzrost. Może oznaczać, że choć grupa silnych wyborców prezydenta jest bardzo duża (jej rozmiar określa wynik w pytaniu pierwszym), natomiast, niewielkie polepszenie wyniku - pokazuje istnienie dość małej grupy słabych wyborców - a więc tym samym małe pole do dalszego poszerzania elektoratu.

ab / bielsko.info, źródło: wyborynaslasku.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.