W szczyrkowskim Ogrodzie Reformacji, który powstał przy miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej, kadra polskich skoczków narciarskich z trenerem Łukaszem Kruczkiem na czele zasadziła drzewa.
- Trener zasadził ozdobny głóg, który zimą pozostawi owoce dla ptaków. Skoczkowie Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Krzysztof Miętus posadzili pięć rajskich jabłoni. Symbolizują one rajskie ogrody, do których jako chrześcijanie jesteśmy zaproszeni przez Chrystusa - powiedział ks. Byrt.
Ogród upamiętnia 500. rocznicę Reformacji, która przypadnie w 2017 roku. Rosną w nim m.in. jodły, świerki, buki, buki czerwone, brzozy, modrzewie, lipy, drzewko japońskie, jabłonie i cisy. Drzewa zasadzili już m.in. Adam Małysz i jego trener Hannu Lepistoe, a także szczyrkowscy katolicy.
Skoczkowie zasadzili drzewa w Ogrodze Reformacji · fot. archiwum parafii
Po tragedii smoleńskiej ksiądz Byrt posadził cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy wówczas zginęli: luterańskiego księdza Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana księdza Romana Indrzejczyka.
Luterański duchowny ze Szczyrku znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię, a uboższym - sprzęt sportowy. Kierowcy otrzymywali od niego naklejki na samochody promujące wiarę w Boga. Na szczycie Kotarza wzniósł ołtarz, przy którym odprawia nabożeństwa ekumeniczne.
W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.