Wiadomości

  • 29 czerwca 2013
  • 30 czerwca 2013
  • wyświetleń: 3876

Wycieczka po Cygańskim Lesie

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na niedzielną wycieczkę, która rozpocznie kolejny, piąty już sezon wycieczek po Cygańskim Lesie.

Cygański Las, park, szlaki
Cygański Las · fot. Wiktor Czosnowski / bielsko.info


Po raz pierwszy wycieczkę będzie prowadzić pani Teresa Dudek-Bujarek, pracownik Muzeum w Bielsku-Białej, historyk sztuki. Podczas swojej długoletniej pracy badawczej, prześledziła twórczość i losy kilkudziesięciu wybitnych artystów z naszego regionu. Odkryła, że Cygański Las dla wielu z nich był miejscem szczególnym. Tutaj albo spotykali się na plenerach, albo mieszkali tworząc, w okresie międzywojennym, kolonie artystyczną.

Takich kolonii było wiele w Europie, bo zgodnie z ówczesną modą artyści chcieli odczuwać krajobraz w bezpośrednim kontakcie, a Cygański las im to oferował do woli. Do najsłynniejszych twórców związanych z Cygańskim Lasem należeli m.in: Jakub Glasner, Herta Karasek-Strzygowski, Bertold Oczko, Vincent Oczko, Erwin Homa, Walter Gebauer Pozostawili po sobie wiele rysunków, obrazów przedstawiających nie tylko krajobraz, ale i sceny rodzajowe. Dzięki zaś Hercie Karasek-Strzygowski możemy zapoznać się z wyglądem mieszkańców Olszówki w strojach ludowych.

Do najczęściej odwiedzanych i utrwalonych miejsc należał tak zwany Diabelskim Młyn, gdzie dziś znajdują się stawy z hodowlą pstrągów. Na wycieczce będzie się można dowiedzieć o ich twórczości, bardzo ciekawych i często dramatycznych losach i wyborach, oraz poznać miejsca, które wybierali sobie za obiekt przedstawiany w pracach.

Spotkanie: 30 czerwca, godz. 10.00, pętla autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Wycieczka bezpłatna. Organizator: Stowarzyszenie Olszówka Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.