Wiadomości

  • 17 czerwca 2013
  • 20 czerwca 2013
  • wyświetleń: 4166

Uroczyste otwarcie laboratoriów

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej zakończyła budowę nowej siedziby dla Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku. W środę nastąpiło uroczyste oddanie budynku do użytku.

ath
fot. Akademia Techniczno-Humanistyczna


ath
fot. Akademia Techniczno-Humanistyczna


ath
Uroczyste otwarcie laboratoriów · fot. Akademia Techniczno-Humanistyczna


W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła. Gości obok rektora prof. Ryszarda Barcika po nowym gmachu oprowadzał prorektor prof. Henryk Klama oraz dziekan Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku prof. Jarosław Janicki.

Jednym z ważniejszych powodów rozbudowy budynku C w kampusie akademickim na Błoniach były złe warunki w dotychczasowym miejscu, zajmowanym przez Wydział - na pl. Fabrycznym. - Dzięki nowemu gmachowi zdecydowanie poprawiły się warunki studiowania w Akademii, przede wszystkim na Wydziale Nauk o Materiałach i Środowisku. Studenci i pracownicy nie tylko pracować będą w nowych wnętrzach, ale także na nowym sprzęcie, który przy okazji inwestycji został zakupiony - mówi rektor uczelni prof. Barcik.

Prace budowlane ruszyły w maju 2010 r. Najpierw ekipy budowlane rozebrały wschodnią część starego gmachu - dawną stołówkę żołnierską, która potem pełniła rolę uczelnianej auli. W tym miejscu powstał dwupiętrowy budynek dydaktyczny.

Jednocześnie prace objęły przebudowę zachodniej, parterowej części dawnego gmachu. W połowie 2012 r. zasadnicze prace budowlane zostały zakończone, przystąpiono do wykańczania wnętrz i wyposażania w sprzęt laboratoryjny. Stopniowo też z pl. Fabrycznego przeprowadzał się Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku - tak, aby nie zakłócić procesu dydaktycznego w roku akademickim 2012/2013.

Po rozbudowie budynek ma 3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 2,7 tys. mkw. w nowej części. Są tu cztery nowe sale dydaktyczne (o łącznej powierzchni 224 mkw.) i 21 laboratoriów (1100 mkw.). Inwestycję Akademia realizuje jako projekt „Nowoczesna uczelnia - poprawa warunków kształcenia w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej”, współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Budowa uzyskała ponad 11,5 mln zł z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Działanie 8.1. Infrastruktura szkolnictwa wyższego, przyznanych przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Uniwersytet Bielsko-Bialski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.